Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika została pierwotnie zaproponowana przez Prezydenta RP. Od ostatecznego brzmienia tej zasady zależy, czy będzie ona miała w praktyce zastosowanie i czy przyniesie jakąkolwiek zmianę w relacjach między podatnikiem a organami.

Zgodnie z założeniami do nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowanymi przez Prezydenta, klauzula ta miała otrzymać brzmienie: „niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika”. Takie brzmienie przepisu budziło kontrowersje. Praktyka wskazuje bowiem, że organy podatkowe nie mają wątpliwości co do treści przepisów. Zasadna jest zatem obawa, że klauzula w takim brzmieniu byłaby martwą regulacją.

Ministerstwo Finansów przygotowało swoją wersję klauzuli w brzmieniu: „w przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania". Ta wersja – niewątpliwie korzystna dla podatników – nie została jednak zaaprobowana przez Sejm. W ostatniej chwili, na posiedzeniu plenarnym, Sejm przyjął poprawkę przywracającą do ustawy propozycję Prezydenta RP.

Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych, starając się znaleźć złoty środek, zaproponowała nową wersję klauzuli: „Niedające się usunąć wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego organ rozstrzyga na korzyść podatnika lub innej strony postępowania". Ta wersja jest o tyle lepsza od zaproponowanej przez Prezydenta, że odnosi się nie tylko do podatnika, ale i do innej strony postępowania (np. płatnika, następcy prawnego). Znów jednak powraca obawa, czy klauzula nie będzie martwą regulacją (czy organy podatkowe mają wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego?).

Senat zajmie się nowelizacją Ordynacji podatkowej na posiedzeniu w dniach 4–7 sierpnia. Być może wtedy zakończy się batalia o kształt klauzuli i dowiemy się, czy będzie to zasada o rzeczywistym znaczeniu dla podatników, czy martwa regulacja. Nowe przepisy mają wejść w życie z początkiem 2016 roku.

Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.