Czy jesteś już gotowy na DAC7?
Już za 2 tygodnie, 31 stycznia 2025 r., mija termin na dopełnienie obowiązków wynikających z regulacji DAC7 przez operatorów platform cyfrowych. Termin ten dotyczy złożenia informacji o sprzedawcach, którzy wykonali stosowną czynność za pośrednictwem platformy w 2023 i/lub 2024 r. Operatorzy platform zobowiązani są do zgromadzenia i zweryfikowania danych o sprzedawcach, które to następnie powinny zostać przekazane do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w ramach zbiorczej informacji o sprzedawcach podlegających raportowaniu według schemy opublikowanej na stronie Ministerstwa Finansów. W tym terminie operatorzy platform mają również obowiązek przekazać sprzedawcy dane zaraportowane o jego czynnościach do Szefa KAS. Regulacje DAC7 nakładają zatem szereg nowych obowiązków, a nasze ostatnie doświadczenia potwierdzają, że przygotowanie firmy do ich wypełnienia może stanowić niemałe wyzwanie administracyjne i organizacyjne. Dlatego to ostatni dzwonek aby zweryfikować czy nowe obowiązki dotyczą modelu biznesowego realizowanego przez Państwa firmę. Warto pamiętać, że niedopełnienie obowiązków DAC7 zagrożone jest sankcją finansową w wysokości nawet do 1.000.000 zł.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: DAC7 – nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych
DAC7 to dyrektywa Unii Europejskiej, która nakłada nowe obowiązki raportowania na platformy cyfrowe działające na jej terenie. Od 2023 roku platformy muszą raportować do organów podatkowych informacje o transakcjach dokonywanych przez swoich użytkowników podatkowych w UE. Radosław Żuchowski, ekspert CRIDO, w zakresie podatków pośrednich w e-commerce przedstawia w filmie najważniejsze założenia tej dyrektywy.
Regulacje DAC7 zostały zaimplementowane w Polsce w lipcu 2024 r. i mają na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania w sektorze gospodarki cyfrowej poprzez wprowadzenie obowiązku raportowania danych o użytkownikach i ich przychodach. Przepisy pozostawiają jednak wiele wątpliwości interpretacyjnych, szczególnie w zakresie platform, których początkowy model biznesowy nie zakładał działalności komercyjnej i systemy nie są dostosowane do automatycznego pozyskania danych podlegających raportowaniu. Warto również przyjrzeć się modelom biznesowym opartych na handlu elektronicznym (np. w ramach Marketplace), których działalność do tej pory nie była objęta obowiązkami sprawozdawczymi, wobec tego procesy mogą nie przewidywać mechanizmów weryfikacji danych, o których mowa w DAC7. Niezależnie jednak od skali działalności w Internecie, jeśli za pośrednictwem platformy dochodzi do (i) sprzedaży towarów, (ii) świadczenia usług na żądanie, (iii) wynajmu nieruchomości lub środków transportu, konieczne jest zweryfikowanie obowiązków platformy i ewentualnie wdrożenie rozwiązań niezbędnych do przygotowania i złożenia danych w wymaganym formacie.
Działania, które warto rozważyć / podjąć wewnętrznie lub ze wsparciem zewnętrznego doradcy w związku z DAC7 w celu zapewnienia należytego wywiązywania się platformy z obowiązków obejmują:
- Weryfikację jakie obowiązki ciążą na firmie na gruncie regulacji DAC7.
- Weryfikację procesów w firmie – czy firma jest w stanie spełnić nowe wymogi.
- Weryfikację regulaminów i dokumentacji wewnętrznej – czy uwzględniają wszystkie zmiany wynikające z procesu zbierania i weryfikacji danych dla DAC7.
- Analizę kompletności danych i ocenę gotowości do złożenia informacji zbiorczej za 2023 i 2024 r.
- Zaplanowanie i przygotowanie pisemnej procedury należytej staranności.
- Przygotowanie wzorcowej komunikacji ze sprzedawcami.
- Przygotowanie harmonogramu wdrożenia zmian, komunikacji ze sprzedawcami, procesu zbierania i weryfikacji danych na 2025 i kolejne lata.
- Ocenę zdolności do przygotowania danych zgodnych ze schemą MF (ewentualnie rozważenie outsourcingu).
- Weryfikację zgodności przygotowanych danych ze schemą MF.
- Przygotowanie i wysyłkę schemy do KAS.
Masz pytania co do tego, jak się przygotować na nowe obowiązki i jakie działalna podjąć aby odpowiednio przygotować swoją firmę na DAC7? Zapraszamy do kontaktu! A w międzyczasie również do zapoznania się z naszym blogiem czy szkoleniami obejmującymi ten temat dostępnymi na Cridotece.
Zapoznaj się z pełną ofertą: Doradztwo VAT
Posłuchaj