Czytelnicy śledzący nasz blog mogli odnieść wrażenie, że wokół cen transferowych jest „wiele szumu”. Wciąż informujemy Państwa o procesie legislacyjnym związanym z wprowadzeniem zmian w zakresie obowiązku dokumentacyjnego, a dane dotyczące kontroli cen transferowych przeprowadzonych przez US i UKS w roku 2016 r. mówią same za siebie. Jeśli chodzi natomiast o nasze wrażenie, to ceny transferowe w związku z reformą szeroko rozumianej administracji podatkowej (organizacja Krajowej Administracji Skarbowej dalej: KAS) nie tracą na znaczeniu – jest wręcz przeciwnie.

Zmiany organizacyjne szczebla centralnego

Od 1 marca bieżącego roku, organem właściwym do prowadzenia postępowań w przedmiocie APA (uprzednie porozumienia cenowe), oraz MAP (procedura wzajemnego porozumiewania się) stał się Szef KAS. Warto nadmienić, że przed rozpoczęciem reformy KAS, organem właściwym do procedury APA oraz MAP był Minister Finansów, natomiast ministerialni eksperci znajdowali zatrudnienie w Departamencie Podatków Dochodowych – co intuicyjnie definiowało ceny transferowe jako jeden z wielu obszarów podatków dochodowych.

W związku z reformą, Ministerialni eksperci zajmujący się w codziennej pracy cenami transferowymi zostali umiejscowieni w strukturach KAS w ramach Departamentu Obsługi Klienta i Kluczowych Podmiotów (dalej: Departament Obsługi), który ma za zadanie wytyczać kierunki w zakresie obsługi klientów oraz dbać o zachowanie profesjonalnej obsługi klientów kluczowych i dużych podatników.

Co więcej, Szef KAS zamierza w sposób znaczący rozbudować zasoby kadrowe dedykowane do obsługi cen transferowych. W dniu 9 września 2017r. na stronie Biuletynu Informacji Publicznej KPRM pojawiły się ogłoszenia o naborze na stanowiska Radców Ministra w wydziałach zajmujących się cenami transferowymi. Do obsadzenia jest łącznie 8 etatów, a od kandydatów oczekuje się kilkuletniego doświadczenia w cenach transferowych, znajomości problematyki krajowego i międzynarodowego opodatkowania oraz biegłego posługiwania się językami obcymi.

Unormowanie procedury kontroli celno-skarbowej a analiza cen transferowych

Trudno doszukać się argumentów za tym, aby procedura kontroli celno-skarbowej zmieniła założenia oraz zasady procedowania w toku kontroli cen transferowych. Sama materia transfer pricingu jest na tyle skomplikowana, że procedura stanowi jedynie tło dla metodologii badania zgodności warunków transakcji z zasadą ceny rynkowej, które to przypomnijmy, powinno zawsze poprzedzać dokonanie oceny podatkowej skutków transakcji (czy też innego zdarzenia).

Niezależenie jednak od powyższego warto wskazać, że:

  • ryzyko zaistnienia pozytywnego sporu kompetencyjnego w zakresie kontroli cen transferowych co do zasady nie zniknie. W dalszym ciągu kontrole cen transferowych mogą prowadzić upoważnieni pracownicy Urzędu Skarbowego jak i Urzędu Celno-Skarbowego (w miejsce dawnego UKS), jednakże fakt powołania Departamentu Obsługi, oraz podległego mu Centrum Obsługi Kluczowych Podmiotów (utworzone 3 lipca 2017r.) powinien wpłynąć na ograniczenie tego ryzyka,
  • organy Celno-Skarbowe uciekając się do dyskusyjnej formy prowadzenia analizy warunków transakcji w oparciu o dane pozyskane bezpośrednio od innych podmiotów operujących na danym rynku, których nie był w stanie pozyskać kontrolowany (tzw. secret comparables) zyskują nowy argument „dyscyplinujący” udzielających informację. Mowa tutaj o możliwości nałożenia kary w wysokości do 10.000 PLN za nieudostępnienie danych o które pyta organ. Z drugiej jednak strony, powołanie Departamentu Obsługi powinno i w tym przypadku pozytywnie wpłynąć na kontrolne standardy.

Podsumowanie

W naszej opinii, zaistniałe zmiany organizacyjne stanowią świadectwo wysokiej rangi cen transferowych również po reformie KAS. Fakt powołania Departamentu Obsługi i jego personalna rozbudowa napawają optymizmem jeśli chodzi o jakość i standardy obsługi podatników realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi.

Czytelników, u których treść wpisu wzbudziła większe zainteresowanie, odsyłamy na strony KPRM:

Ogłoszenie o naborze nr 15148 z dnia 09.09.2017 r.

Ogłoszenie o naborze nr 15146 z dnia 09.09.2017 r.


Interesuje Cię ten temat? Skontaktuj się z autorem artykułu.


NOWOŚĆ na cenytransferowe.taxand.pl!

Wejdź na Weryfikator obowiązków TP i sprawdź,
jakie obowiązki dokumentacyjne będą dotyczyć Twojej Spółki od 2017 r.