CbC-P na horyzoncie! Co warto wiedzieć, by uniknąć kary? Oraz kilka słów o publicznym CbC
Dla większości podatników, którzy uporali się z dokumentacją lokalną i formularzem TPR do końca października i listopada, pierwsza połowa nowego roku wydaje się spokojniejsza pod względem obowiązków związanych z cenami transferowymi. Ale uwaga – to nie czas na pełen relaks! Choć local file i TPR mogą na chwilę zejść na dalszy plan, warto pamiętać, że na horyzoncie już majaczy termin na złożenie powiadomienia CbC – P.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Raportowanie TPR – wnioski
Raportowanie cen transferowych to jedno z bardziej skomplikowanych tematów w obszarze obowiązków podatkowych. Raportowanie TPR – wnioski to film opowiadający o najważniejszych zagadnieniach związanych z raportowaniem cen transferowych, które eksperci CRIDO uznali za istotne dla podatników. Zapraszamy na film.
Czym jest raportowanie CbC?
Raportowanie Country-by-Country (CbC) to mechanizm wprowadzony przez kraje OECD i G20 w celu zwiększenia przejrzystości podatkowej i ograniczenia unikania opodatkowania. Duże międzynarodowe grupy kapitałowe muszą przekazywać administracjom podatkowym informacje o swojej działalności, przychodach, zyskach, podatkach i lokalizacji.
Obowiązki związane z CbC przybierają dwie formy. Mogą polegać one na przygotowaniu szczegółowego raportu CbC – R lub w większości przypadków ograniczać się jedynie do złożenia powiadomienia do odpowiedniego organu. Raport CbC – R jest składany w terminie 12 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego przez jednostkę dominującą lub inną wyznaczoną jednostkę w grupie kapitałowej, natomiast przynależące do grupy podmioty zobowiązane są do złożenia powiadomienia CbC – P.
Powiadomienie CbC-P – kto i kiedy powinien złożyć?
Obowiązek złożenia informacji CbC – P spoczywa na podmiotach działających w Polsce, które należą do międzynarodowej grupy kapitałowej, jeśli jej skonsolidowane przychody w poprzednim roku obrotowym przekroczyły:
- 3 250 000 000 PLN – gdy skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy sporządzane jest w PLN,
- 750 000 000 EUR lub równowartość tej kwoty – gdy sprawozdanie sporządzane jest w innej walucie.
Uzupełnienie powiadomienia nie jest procesem skomplikowanym. W formularzu należy wskazać jednostkę odpowiedzialną za raportowanie informacji o grupie podmiotów, czyli jednostkę składającą raport CbC – R, oraz podać jej dane identyfikacyjne, takie jak adres i państwo lub terytorium, do którego zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.
Powiadomienie CbC – P należy przesłać drogą elektroniczną do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w ciągu trzech miesięcy od zakończenia roku obrotowego grupy. To oznacza, że dla podmiotów należących do grup, których rok sprawozdawczy pokrywa się z kalendarzowym, termin na złożenie powiadomienia upływa z końcem marca.
A co ze spółkami zlikwidowanymi w trakcie roku?
Zgodnie z regulacjami, termin trzech miesięcy na złożenie powiadomienia CbC – P należy liczyć od daty zakończenia roku sprawozdawczego grupy, a nie od daty zakończenia roku podatkowego danego podatnika. W związku z tym, likwidacja spółki lub postawienie jej w stan likwidacji w trakcie roku (równoznaczne z zakończeniem roku podatkowego spółki) w teorii nie wpływa na zmianę obowiązkowego terminu na złożenie powiadomienia. W efekcie, zasadnym podejściem powinno być złożenie powiadomienia CbC – P najpóźniej na dzień likwidacji spółki.
Sankcje za niedopełnienie obowiązków
Dynamiczne zmiany w grupach kapitałowych mogą prowadzić do przekroczenia progów zobowiązujących do raportowania, czego podmioty mogą nie zauważyć na czas, natomiast organy podatkowe coraz częściej weryfikują wypełnianie obowiązków raportowych. Brak złożenia informacji CbC – P, jej niekompletne przekazanie lub błędne dane mogą skutkować karą administracyjną do 1 mln PLN.
Zbliża się termin na złożenie powiadomienia CbC – P, więc to dobry moment, aby sprawdzić, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Warto wcześniej zweryfikować obowiązki i wdrożyć odpowiednie procedury – to prosty sposób, by uniknąć stresu i zdążyć na czas bez zbędnych komplikacji.
Publiczne CbC – R – co nowego w temacie CbC?
Pozostając w tematyce raportowania CbC warto pamiętać także o nowych przepisach dotyczących publicznego raportowania CbC,.
Nowe regulacje odnośnie do publicznego raportowania CbC zostały implementowane Dyrektywą PE i Rady (UE) 2021/2101 z dnia 24 listopada 2021 r. zmieniającą Dyrektywę 2013/34/UE w odniesieniu do ujawniania informacji o podatku dochodowym przez niektóre jednostki i oddziały w polskiej Ustawie o rachunkowości (rozdział 6b: „Sprawozdanie o podatku dochodowym”, art. 63l–63o).
Przepisy nakładają na jednostki dominujące najwyższego szczebla lub też jednostki samodzielne (tzn. niebędące częścią grupy kapitałowej) z siedzibą w Polsce, obowiązek publicznego ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym i pozostałych istotnych informacji podatkowych jeżeli przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych kwotę 3 500 000 000 zł. Wyżej wskazany obowiązek wystąpi pod warunkiem że minimum jedna jednostka zależna (lub oddział) grupy kapitałowej ma siedzibę / stałe miejsce prowadzenia działalności poza RP.
Co do zasady obowiązki dotyczą jednostek dominujących najwyższego szczebla. Mogą natomiast istnieć obowiązki dla jednostek zależnych – przykładowo mogą się one pojawić, w sytuacji gdy: (i) jednostka dominująca jest spoza EOG oraz (ii) gdy sprawozdanie o podatku dochodowym nie jest dostępne. Warto zatem monitorować, czy obowiązki raportowe dotyczą konkretnej spółki lub czy na poziomie grupy zostały wypełnione.
Pierwsze sprawozdanie będzie dotyczyło roku 2025, a raporty powinny zostać opublikowane w ciągu 12 miesięcy od dnia bilansowego – zatem dla przedsiębiorstw, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, publikacja będzie musiała nastąpić do dnia 31 grudnia 2026 roku.
To jeszcze nie koniec! Zapraszamy do śledzenia naszego bloga i lektury drugiej część wpisu, w której przedstawimy więcej przydatnych wskazówek w temacie obowiązków z zakresu CbC
Zapoznaj się z pełną ofertą: Ceny transferowe
Posłuchaj