Na środowym posiedzeniu Sejmu (15.12.) została przyjęta ustawa o fundacjach rodzinnych. Przewiduje się, że nowa regulacja wejdzie w życie już w pierwszej połowie 2023 r. (być może nawet na przełomie 1 i 2 kwartału przyszłego roku). Szerzej nt. zasad działania fundacji rodzinnej pisaliśmy tutaj.

Wczoraj odbyło się w Sejmie trzecie czytanie projektu ustawy o fundacjach rodzinnych – za przyjęciem ustawy głosowało aż 441 posłów (spośród 451 obecnych).

Spośród zaproponowanych poprawek, nie zostały zaakceptowane m.in. następujące zmiany: pomysł dot. alternatywnej nazwy dla fundacji rodzinnej, możliwość dołączenia fundatorów w trakcie trwania fundacji czy też propozycja, aby fundatorem mogła być osoba prawna.

Przyjęto natomiast kilka poprawek doprecyzowujących kwestie podatkowe.

Wśród najważniejszych podatkowych zmian wprowadzonych w toku prac sejmowych do ustawy wyróżnić można przepis, zgodnie z którym w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej przychód odpowiadający wartości zwracanego mienia pomniejsza się o wartość podatkową mienia (rozumianą jako wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów, jaka zostałaby przyjęta przez fundatora za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty bezpośrednio przed wniesieniem go do fundacji rodzinnej, nie wyższą od wartości rynkowej tego mienia) wniesionego przez fundatora lub fundatorów. Rozwiązanie fundacji rodzinnej nie będzie więc tak nieefektywne, jak zapowiadało się w pierwotnej wersji projektu.

Teraz rozpatrzeniem ustawy zajmie się Senat.