Przekształcenie transgraniczne łatwiejsze również dla polskich spółek?
Przekształcenie transgraniczne jest procesem, który pozwala na zmianę formy prawnej w ramach różnych krajów przy zachowaniu ciągłości działalności danego podmiotu. Z biznesowego punktu widzenia mechanizm ten wydaje się atrakcyjny, jednak obecnie na gruncie prawa polskiego w zasadzie brak jest przepisów, które regulowałby tę kwestię w jasny, jednoznaczny sposób.
Być może istniejącą sytuację zmieni wyrok ETS w sprawie C-106/16 Polbud – Wykonawstwo sp. z o.o. Wskazana sprawa została wszczęta w związku z przeniesieniem siedziby polskiej spółki z o.o. do Luksemburga. Zgodnie z przepisami KSH, skutkiem takiego przeniesienia powinno być rozwiązanie spółki. Polski sąd rejestrowy zwrócił jednak uwagę, że wykreślenie spółki z o.o. z KRS powinno być poprzedzone przeprowadzeniem jej likwidacji. Konieczność przeprowadzenia długotrwałego i niekiedy kosztownego procesu tego typu, niewątpliwie zmniejsza atrakcyjność instytucji przekształcenia transgranicznego.
Co więcej, mało elastyczne podejście polskich sądów może okazać się sprzeczne z unijną zasadą swobody przedsiębiorczości (w szczególności w świetle dotychczasowego europejskiego orzecznictwa w tym zakresie). Niewykluczone, że rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości w opisywanej sprawie będzie przyczynkiem do zmian prawa handlowego w tym zakresie zarówno na szczeblu krajowym jak również unijnym.
Posłuchaj