Ważna zmiana dla przedsiębiorców – z dniem 1 stycznia br. do Kodeksu Cywilnego wprowadzona została możliwość udzielenia prokury mieszanej, czyli umocowującej także albo wyłącznie do dokonywania czynności przez prokurenta wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania spółki osobowej.

Ten rodzaj prokury został wykształcony przez praktykę obrotu, gdyż uzależniając możliwość działania przez prokurenta od członka zarządu / wspólnika spółki osobowej, pozwalała ona sprawować zarządowi / wspólnikom spółki osobowej kontrolę nad działaniami prokurenta, przez co odpowiadała na potrzeby biznesu w tym zakresie.

Z uwagi jednak na brak uregulowania tego rodzaju prokury wprost w przepisach prawa, praktyka sądów rejestrowych była w tym zakresie niejednolita – część z nich nie respektowała możliwości ustanowienia tego rodzaju prokury i odmawiała wpisu tak udzielonej prokury do rejestru przedsiębiorców. Wątpliwości te zostały przerwane głośną uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 30 stycznia 2015 r. (sygn. III CZP 34/14), w której stwierdzono, iż wpis do rejestru przedsiębiorców jednego prokurenta z zastrzeżeniem, że może on działać tylko z członkiem zarządu jest niedopuszczalny.

Wydaje się, iż ustawodawca wychodząc niejako naprzeciw potrzebom przedsiębiorców w tym zakresie, zdecydował się wprowadzić prokurę mieszaną do Kodeksu Cywilnego. Zmianę tę na pewno należy ocenić jako korzystną dla samych przedsiębiorców, gdyż daje im większą swobodę w zakresie kształtu udzielanej prokury.

Z początkiem roku wprowadzono również inną, ważną dla przedsiębiorców zmianę w zakresie sposobu obliczania upływu terminów do dokonania czynności – nie mogą one upływać w sobotę, tj. po nowelizacji, jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.