Znamy już kryteria konkursu MEZOInwestycje! Firmy okołogórnicze będą miały łatwiej!
Poznajemy coraz więcej szczegółów o konkursie MEZOInwestycje. Nabór wniosków o dotacje inwestycyjną dla śląskich przedsiębiorstw MŚP ruszy 31 marca i potrwa do 26 czerwca. Znane są już kryteria oceny projektów. Największą szansę będą miały przedsiębiorstwa powiązane z branżą górniczą/ okołogórniczą/ metalową planujące w ramach swoich projektów dywersyfikację działalności. Dodatkowe punkty będzie można otrzymać za uwzględnienie rozwiązań gospodarki obiegu zamkniętego, OZE (np. fotowoltaiki) lub za lokalizację projektu w wybranych gminach.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Magazyny energii elektrycznej – możliwości dofinansowania
Zapraszamy na film dotyczący możliwości dofinansowania inwestycji w magazyny energii elektrycznej.
Konkurs MEZOInwestycje zapowiadaliśmy na naszym blogu na początku stycznia -> (tutaj link). Jego najważniejsze założenia pozostają bez zmian. Zgodnie ze wstępnymi założeniami przedsiębiorstwa MŚP (zatrudniające do 250 pracowników, wliczając podmioty powiązane) zlokalizowane na obszarze Funduszu Sprawiedliwej Transformacji woj. śląskiego (tj. regiony katowicki, bielski, tyski, rybnicki, gliwicki, bytomski oraz sosnowiecki) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wynoszące maksymalnie do 60% kosztów inwestycji. Dotacje w wysokości do 5 mln zł będzie można przeznaczyć na inwestycje w:
- rzeczowe aktywa trwałe (np. zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych),
- wartości niematerialne i prawne (np. systemy zarządzania produkcją),
- roboty i materiały budowlane.
MEZOInwestycje – najważniejsze kryteria oceny
W ostatnich dniach zostały zatwierdzone kryteria oceny, które będą obowiązywać w ramach konkursu. Dzięki nim poznaliśmy, które projekty będą miały większe szanse na dofinansowanie. Łącznie do zdobycia będzie 40 punktów. Aby otrzymać dotację, konieczne będzie zdobycie co najmniej 24 punktów, z tym że uzyskanie 24 punktów nie gwarantuje otrzymania dotacji. W sytuacji, gdy budżetu nie starczy dla wszystkich, dotacja przyznawana będzie w kolejności od najlepszego wyniku aż do wyczerpania budżetu. A więc im lepsza punktacja, tym większa szansa na otrzymanie grantu.
Kryterium „Odejście od działalności okołogórniczej”
Zdecydowanie największe szanse w konkursie „MEZOInwestycje” będą miały przedsiębiorstwa funkcjonujące dotychczas w branży górniczej/ okołogórnicze/ metalowej. Premiowani będą m.in. producenci maszyn i urządzeń górniczych, a także dostawcy materiałów i usług dla górnictwa. Projekty prowadzące do przebranżowienia i wejścia na nowe rynki będą mogły otrzymać aż 5 punktów.
Zgodnie z kryteriami za profil okołogórniczy zostaną uznani następujący Wnioskodawcy.
- Dostarczający produkty oraz usługi dla sektora górniczego (w tym m.in. produkcja maszyn i urządzeń górniczych, dostawcy specjalistycznych materiałów, usługi napraw i konserwacji urządzeń górniczych, dostawa wyrobów gumowych i tworzyw sztucznych) i usługi wspomagające górnictwo.
- Prowadzący działalność usługową lub handlową w bezpośredniej bliskości od aktywnie funkcjonujących na dzień złożenia wniosku kopalń i zakładów górniczych.
- Prowadzący działalność w sektorze metalowym bądź będący wytwórcą energii elektrycznej lub ciepła w oparciu o dostawy węgla.
Kryterium „Miejsce realizacji w gminach z problemami społecznymi/ gospodarczymi/ przestrzennymi”
Premiowane będą projekty zlokalizowane na terenach gmin wchodzących w skład OSI dla obszaru FST. Podział punktów prezentujemy poniżej.
- 5 pkt – Gminy z problemem społecznym i przestrzennym, Bieruń, Lubomia, Bojszowy, Chełm Śląski, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Gierałtowice, Godów, Gorzyce, Imielin, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jejkowice, Knurów, Kornowac, Lędziny, Lyski, Łaziska Górne, Marklowice, Miedźna, Mszana, Mysłowice, Ornontowice, Orzesze, Pawłowice, Pilchowice, Pszów, Radlin, Ruda Śląska, Rybnik, Rydułtowy, Suszec, Świerklany, Wodzisław Śląski, Wyry, Zebrzydowice, Żory, Hażlach.
- 2 pkt – Gminy z problemem społecznym, Strumień, Wilamowice.
- 2 pkt – Gminy z problemem przestrzennym, Bestwina, Będzin, Bobrowniki, Bytom, Chorzów, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Katowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Psary, Pszczyna, Radzionków, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Tychy, Wojkowice, Zabrze, Zbrosławice.
Liczy się dominujące miejsce realizacji projektu. Punkty nie sumują się. Projekt może otrzymać 0, 2 lub 5 punktów.
Kryterium „Innowacyjność”
Punktowane również będzie to, czy w wyniku realizacji projektu wprowadzony zostanie na rynek nowy lub ulepszony produkt/usługa albo nowy lub ulepszony proces, przy czym ów nowy lub ulepszony produkt lub proces jest nowy przynajmniej w skali regionu (tj. województwa śląskiego).
W przypadku tego kryterium można otrzymać 0, 3 lub 5 punktów.
- 0 pkt – jeżeli projekt nie prowadzi do wdrożenia innowacji stosowanej w skali regionu lub kraju w okresie do trzech lat.
- 3 pkt – jeżeli projekt prowadzi do wdrożenia innowacji stosowanej w skali regionu lub kraju w okresie do trzech lat.
- 5 pkt – jeżeli projekt prowadzi do wdrożenia innowacji stosowanej w skali świata w okresie do lat trzech lub nieznanej i niestosowanej dotychczas.
Ważne! Weryfikacja kryterium nastąpi w oparciu o dokumenty potwierdzające innowacyjność projektu (opinię o innowacyjności, protokół/ raport z prac B+R, które mają być wdrożone w ramach projektu, dokument potwierdzający nabycie wyników prac B+R, dokumentację patentową dla przedmiotu projektu, raport z badania stanu techniki).
Pozostałe aspekty, za które można otrzymać dodatkowe punkty, prezentują się następująco.
- Utworzenie miejsc pracy –zadeklarowanie co najmniej 3 nowych miejsc pracy – 5 pkt.
- Wdrożenie GOZ – uwzględnienie kwestii związanych z obiegiem zamkniętym, tj. projektowanie zrównoważonych produktów, zapobieganie powstawaniu odpadów i stosowanie obiegu zamkniętego w procesach produkcyjnych – 3 pkt.
- Wykorzystanie OZE – premiowane będą inwestycje w źródła energii odnawialnej
(np. instalacje fotowoltaiczne) – 2 pkt. - Wpływ projektu na gospodarkę regionu (składanie deklaracji podatkowej w Urzędzie Skarbowym w woj. śląskim) – 3 pkt.
- Czy projekt jest wynikiem przeprowadzonych prac B+R lub współpracy z organizacją badawczą i upowszechniającą wiedzę albo Instytucją Otoczenia Biznesu – 2 pkt.
Wszystkich przedsiębiorców z regionu Śląska zainteresowanych konkursem MEZOInwestycje zapraszamy do kontaktu z ekspertami CRIDO. Bardzo chętnie ocenimy Państwa projekt pod kątem wpisywania się w kryteria konkursu i oszacujemy potencjał projektu!
Posłuchaj