Agencja Badań Medycznych ogłosiła długo wyczekiwany konkurs na dofinansowanie projektów badawczo-rozwojowych w obszarze medycyny translacyjnej. Program jest odpowiedzią na istotne potrzeby sektora ochrony zdrowia i ma na celu umożliwić przekładanie wyników badań laboratoryjnych na praktyczne zastosowania kliniczne.

Nabór wniosków w konkursie potrwa do 12.06.2025 r. i – co jest nowością względem ostatnich konkursów – wnioski należy przygotować w języku angielskim.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Procedury zakupowe – jakich błędów unikać?

Obecnie obserwujemy ogromne zainteresowanie przedsiębiorców możliwością pozyskania dofinansowania ze źródeł zarówno unijnych, jak i krajowych. W związku z otwarciem wielu programów pomocowych mamy do czynienia ze wzrostem inwestycji korzystających z dofinansowań w ramach pomocy publicznej. Procedury zakupowe w ramach projektów dofinansowanych ze źródeł unijnych i krajowych to obszar, w którym według naszego doświadczenia błędy pojawiają się niezwykle często. Jednocześnie błędy takie mogą skutkować utratą całości bądź części dofinansowania. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy o tym, jak uniknąć takich błędów.


Cel konkursu

Głównym celem konkursu TRANSMED I jest rozwój medycyny translacyjnej, szczególnie w obszarach biomarkerów, wyrobów do diagnostyki medycznej (w tym cyfrowych), repozycjonowanych produktów leczniczych oraz produktów leczniczych terapii zaawansowanych (ATMP). Program adresuje wyzwania związane z trudnościami w przełożeniu wyników badań naukowych na konkretne i skuteczne rozwiązania terapeutyczne. W ramach konkursu wsparcie uzyskają projekty obejmujące prace badawcze na poziomie gotowości technologicznej od TRL 2 do TRL 5 (prototyp gotowy do badań klinicznych).

Wsparcie sektora biomedycznego

TRANSMED I wspiera realizację założeń Rządowego Planu Rozwoju Sektora Biomedycznego na lata 2022–2031, a kluczowe obszary terapeutyczne obejmują:

  • choroby nowotworowe,
  • choroby neurodegeneracyjne,
  • choroby układu krążenia,
  • choroby metaboliczne,
  • choroby rzadkie.

Co istotne, ABM planuje kontynuację wsparcia poprzez kolejny konkurs – TRANSMED II, który pozwoli beneficjentom osiągającym zakładane cele w pierwszym etapie ubiegać się o dalsze finansowanie na wyższych poziomach gotowości technologicznej (TRL 6–9), zapewniając ciągłość i wsparcie w procesie wdrażania innowacyjnych rozwiązań.

Kto może aplikować

W konkursie mogą brać udział:

  • jednostki naukowe, w tym uczelnie, instytuty badawcze i Polska Akademia Nauk,
  • podmioty lecznicze, dla których podmiotem tworzącym jest publiczna uczelnia medyczna,
  • przedsiębiorstwa posiadające status centrum badawczo-rozwojowego,
  • przedsiębiorstwa prowadzące badania naukowe i prace rozwojowe,

które mogą ubiegać się o dofinansowanie samodzielnie lub w konsorcjum składającym się maksymalnie z czterech podmiotów.

Każdy podmiot (niezależnie od roli, jaką pełni w projekcie) może aplikować w ramach maksymalnie pięciu wniosków, przy czym każdy z nich musi dotyczyć innego przedmiotu projektu.

Każdy wnioskodawca musi wykazać się odpowiednim zapleczem infrastrukturalnym, zasobami ludzkimi i doświadczeniem w realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Istotnym wymogiem w przypadku przedsiębiorstw jest udokumentowanie posiadanego wkładu własnego niezbędnego do realizacji projektu. Dokumentem takim może być wyciąg z konta bankowego wnioskodawcy lub promesa kredytowa.

Jakie koszty projektu można dofinansować

  1. Wynagrodzenia personelu naukowo-badawczego, technicznego, pomocniczego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło.
  2. Koszty podwykonawstwa obejmujące prace merytoryczne zlecane podmiotom trzecim, wynajem laboratoriów wraz z wyposażeniem, doradztwo, a także wydatki wynikające z umów cywilnoprawnych rozliczanych na podstawie faktur (B2B). Co ważne zaangażowanie podwykonawcy z siedzibą poza granicami Polski będzie dopuszczalne wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, pod warunkiem uzyskania uprzedniej zgody Agencji.
  3. Koszty wykorzystania aparatury i sprzętu – amortyzacja środków trwałych, leasing (część kapitałowa), wynajem sprzętu.
  4. Pozostałe koszty merytoryczne – materiały, odczynniki, wynajem powierzchni badawczych, wartości niematerialne i prawne (patenty, licencje, know-how, nieopatentowana wiedza techniczna), opłaty związane z uzyskaniem niezbędnych certyfikatów.
  5. Pozostałe koszty administracyjne – wynagrodzenia osób bezpośrednio zaangażowanych w zarządzanie projektem, koszty biurowe, wynajem powierzchni biurowych, promocja projektu, usługi księgowe, koszty mediów. Łączna wartość dofinansowania kosztów administracyjnych nie może być wyższa niż 15% dofinansowania całego projektu.

Warto zauważyć, że w tym przypadku nie występują znane z innych konkursów koszty pośrednie rozliczane na podstawie stawek ryczałtowych. Wydatki związane z obsługą administracyjną projektu będą rozliczane według tych samych zasad, jak wszystkie koszty bezpośrednie.

 

Jak duże dofinansowanie można otrzymać

Łączna kwota dofinansowania nie może przekroczyć 12 mln PLN na cały projekt, a intensywność wsparcia będzie zależeć od typu podmiotu i charakteru prac przewidzianych w projekcie.

Dla przedsiębiorstw poziom dofinasowania przedstawiono w tabeli poniżej.

Poziom dofinansowania dla jednostek naukowych oraz placówek medycznych, które mają kontrakt z NFZ i świadczą usługi szpitalne zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych, o ile realizują projekt w ramach działalności niegospodarczej.

 

Jakie warunki trzeba spełnić

Projekt może rozpocząć się nie wcześniej niż 1 stycznia 2026 roku i powinien trwać od 12 do maksymalnie 36 miesięcy. Jeśli będzie realizowany jako eksperyment badawczy, konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii Komisji Bioetycznej, którą należy posiadać już na etapie składania wniosku o dofinansowanie. Dodatkowo, w treści wniosku należy wykazać spełnienie obowiązkowych wskaźników, wśród których znalazła się liczba zgłoszeń patentowych lub patentów w obszarze medycyny, bądź liczba publikacji powstałych na podstawie przeprowadzonych badań, opublikowanych po zgłoszeniu patentowym lub uzyskaniu patentu.

Ważne jest również, że wniosek nie może być jednocześnie przedmiotem innego naboru finansowanego ze środków publicznych.

Kryteria oceny

W ramach punktowanych kryteriów merytorycznych oceniane jest:

  • wartość naukowa projektu,
  • wpływ projektu na poprawę zdrowia obywateli,
  • innowacyjność,
  • przewidywane efekty ekonomiczne, w tym korzyści dla polskiego systemu ochrony zdrowia,
  • możliwość zastosowania wyników projektu w systemie ochrony zdrowia,
  • posiadanie odpowiednich zasobów materialnych i ludzkich niezbędnych do wykonania projektu.

Natomiast w ramach kryteriów promujących można otrzymać dodatkowe punkty w następujących przypadkach.

  • Posiadanie udokumentowanych zdolności produkcyjnych/wytwórczych potwierdzonych stosownymi certyfikatami.
  • Jeśli projekt opiera się na wynikach wcześniejszych projektów badawczych finansowanych w ramach otwartych konkursów.
  • Jeśli wnioskodawca planuje przeznaczyć na aparaturę i sprzęt nie więcej niż 20% całkowitej kwoty dofinansowania.

Co istotne, po uzyskaniu pozytywnego wyniku oceny merytorycznej przeprowadzana będzie ocena racjonalności budżetowej polegająca na szczegółowej analizie zaproponowanego budżetu projektu pod kątem jego adekwatności do planowanych działań i zamierzonych rezultatów.

Nowością w ABM jest etap negocjacji, który może wystąpić z inicjatywy wnioskodawcy w przypadku projektów, dla których rekomendowana kwota dofinansowania, określona w wyniku przeprowadzenia oceny racjonalności założeń budżetowych, została pomniejszona w stosunku do pierwotnie wnioskowanej wartości dofinansowania.

 

Konkurs TRANSMED I – dlaczego warto złożyć wniosek

Konkurs TRANSMED I stanowi wyjątkową szansę dla sektora farmaceutycznego i biotechnologicznego, oferując możliwość uzyskania wsparcia finansowego w obszarze, który często zmaga się z dużymi wyzwaniami w rywalizacji o dofinansowanie w ramach innych, ogólnotematycznych programów.

W odróżnieniu od konkursów, takich jak na przykład Ścieżka SMART, gdzie różnorodność zgłaszanych projektów może powodować, że inicjatywy z sektora biotechnologicznego wymagające wieloletnich i kosztownych badań, mają mniejsze szanse na uzyskanie dofinansowania, TRANSMED I skupia się na wspieraniu projektów, które mają potencjał wprowadzenia przełomowych rozwiązań w diagnostyce, terapii i farmacji. Dzięki temu pozwala na uzyskanie wsparcia realizacji projektów, które mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjnych produktów i usług w obszarze zdrowia.

Zapraszamy do składania wniosków i współtworzenia przyszłości medycyny translacyjnej!

Kontakt z nami >>