Specjalne strefy ekonomiczne – jakie zmiany dla przedsiębiorców (cz. 4)
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ustawodawców, początek roku 2018 nie przyniósł przełomowych, zapowiadanych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, zmian w obszarze specjalnych stref ekonomicznych. Nie znaczy to jednak, że projekt nowej „Ustawy o zasadach wspierania nowych inwestycji” z 20 października 2017 r., nie jest obecnie przedmiotem intensywnych prac – odbyły się już uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje społecznie, a także weryfikacja tekstu ustawy przez Stały Komitet RM i Komisję Prawniczą. Biorąc pod uwagę stan zaawansowania prac, można spodziewać się, że wkrótce projekt zostanie przekazany do Rady Ministrów i dalej do Sejmu.
W toku prac nad tekstem ustawy, pojawiły się także pierwsze projekty rozporządzeń wykonawczych:
- Rozporządzenia w sprawie ustalenia obszarów i przypisania ich zarządzającym, w którym poszczególne powiaty przypisano do właściwych podmiotów zarządzających.
- Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom, które ustala zasady przyznawania wsparcia i odpowiada na najważniejsze pytania przedsiębiorców:
- Ile?
- Dla kogo?
- Na co?
- Jakie są kryteria oceny inwestycji?
- Jak aplikować o wsparcie?
Z punktu widzenia przedsiębiorców, szczególnie istotną zmianę w obszarze pomocy publicznej stanowi rozszerzenie katalogu kryteriów oceny inwestycji, a co za tym idzie wyższe wymagania wobec inwestycji, które będą stanowić podstawę przyznania wsparcia. Zgodnie z nowymi przepisami, aby uzyskać zwolnienie z podatku, inwestycja będzie musiała spełnić nie tylko kryteria dotyczące wysokości nakładów inwestycyjnych, ale także kryteria jakościowe oceniające m.in.:
- Czy inwestycja tworzy wysokopłatne miejsca pracy i oferuje stabilne zatrudnienie?
- Czy inwestycja dotyczy projektów usługowych wspierających branże zgodne z aktualną polityką rozwojową kraju, w których Polska może uzyskać przewagę konkurencyjną.
- Jaki jest planowany poziom sprzedaży eksportowej?
- Czy inwestycja realizowana jest na obszarach o wysokim poziomie bezrobocia?
- Czy inwestycję realizuje MŚP?
- Czy przewidziano wsparcie pracowników w zdobywaniu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych?
- Kwestie specyficzne uzależnione od typu inwestycji – inne dla inwestycji przemysłowych i inne dla sektora nowoczesnych usług.
W kolejnych wpisach przyjrzymy się dokładniej poszczególnym kryteriom oceny. Można przypuszczać, że ubieganie się przedsiębiorców o wsparcie według nowych zasad będzie możliwe już na początku marca br.
Posłuchaj