Komisja Europejska zaakceptowała program pomocowy „Wsparcie wykorzystania magazynów i innych urządzeń do stabilizacji sieci” (State Aid SA.112460).  Docelowo środki finansowe będą przekazywane przez NFOŚiGW. Szacunkowy budżet programu wynosi 1,202 miliarda euro, z czego 93,3% przeznaczone jest w formie dotacji, a 6,7% w formie pożyczek. Z tego budżetu Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) pokryje 200 milionów euro, a Fundusz Modernizacyjny pokryje 1,002 miliarda euro.  

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Instrumenty dłużne w transformacji technologicznej i energetycznej

Instrumenty dłużne to narzędzia, które w istotny sposób mogą ułatwić proces transformacji energetycznej i technologicznej przedsiębiorstw. Marcin Tytkowski, dyrektor CRIDO zajmujący się na co dzień doradztwem w zakresie pozyskiwania różnego rodzaju dofinansowań dla przedsiębiorstw, przedstawia w rozmowie z Anną Strzelecką najkorzystniejsze instrumenty dłużne z punktu widzenia transformacji oraz proces ich pozyskiwania. Warto posłuchać!


Program ma celu zmniejszenie zależności polskiego systemu elektroenergetycznego od paliw kopalnych poprzez wdrożenie łącznie co najmniej 5,4 GWh pojemności magazynowania energii elektrycznej, podłączonej do sieci dystrybucyjnej lub przesyłowej na wszystkich poziomach napięcia. Dofinansowanie będą mogły uzyskać instalacje magazynowe o pojemności nie mniejszej niż 4 MWh, które są wielkoskalowymi obiektami magazynowania energii.  

Rodzaje i wysokość wsparcia

W ramach programu udzielana będzie pomoc inwestycyjna w postaci dwóch form wsparcia: dotacji bezpośrednich i pożyczek. Komponent pożyczkowy będzie dobrowolny. 

Całkowita intensywność pomocy (dotacja plus pożyczka) nie może przekroczyć 45% całkowitych kosztów inwestycyjnych projektu. Intensywność pomocy może zostać zwiększona o 20 punktów procentowych w przypadku pomocy dla małego przedsiębiorstwa i o 10 punktów procentowych w przypadku pomocy dla średniego przedsiębiorstwa. 

Preferencyjna pożyczka będzie oferowana na następujących warunkach: 

  • stopa procentowa oparta jest na WIBOR dla okresu 3-miesięcznego; 
  • stopa procentowa dla tej pożyczki nie będzie niższa niż 1,5% rocznie. 

Pomoc może być przyznawana nie później niż 31 grudnia 2025 roku. 

 

Katalog kosztów kwalifikowanych

Dofinansowanie obejmuje koszty związane z: 

a) dokumentacją i pracami przygotowawczymi;

b) budową obiektu magazynowania energii elektrycznej;

c) systemami i infrastrukturą wspierającą (np. falowniki, transformatory, montaż modułów baterii, systemy i urządzenia ICT);

d) budową przyłącza do sieci i towarzyszącej infrastruktury;

e) testami i odbiorem obiektów magazynowania;

f) zakupem nieruchomości niezabudowanej;

g) zarządzaniem inwestycją;

h) wartościami niematerialnymi i prawnymi.