W ostatnich miesiącach przedsiębiorcy rozważający realizację nowych inwestycji pozbawieni byli możliwości ubiegania się o zwolnienia podatkowe na podstawie zezwoleń strefowych. Ten przestój dobiegł właśnie końca. Od 5 września można ubiegać się o pomoc w ramach nowego mechanizmu wsparcia.

We wpisie z 17 sierpnia informowaliśmy czytelników bloga, że przepisy wykonawcze dla nowego programu pomocowego są na ostatniej prostej. Teraz, możemy przekazać, że 4 września nastąpiła publikacja przepisów wykonawczych na które czekały rzesze inwestorów. Oficjalnie ogłoszono treść przyjętego Rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Nowy program dostępny jest dla zdecydowanie szerzej grupy inwestorów, jednocześnie jest on też bardziej selektywny jeśli chodzi o charakter inwestycji, które mogą otrzymać wsparcie. Nowości jest dużo, m.in. wprowadzenie kryteriów jakościowych, zmiany wymogów co do  przedkładanej dokumentacji aplikacyjnej; nadal też należy pamiętać o zasadach ogólnych pomocy regionalnej. Doświadczenie i znajomość przepisów jest zatem kluczem aby przeprowadzić inwestora przez proces aplikowania o wsparcie.

W najbliższych tygodniach zamieszczać będziemy kolejne wpisy o kluczowych kwestiach do analizy przy aplikowaniu o wsparcie w ramach nowego programu – warto odwiedzać naszego bloga.