Nie zdążyłeś/-aś rozliczyć ulgi w deklaracji CIT do końca marca, co teraz?
Marzec to dla podatników trudny okres, ponieważ do końca miesiąca muszą rozliczyć się z fiskusem i złożyć zeznanie CIT. Dlatego też właściciele spółek chcący skorzystać z ulg podatkowych powinni do 31 marca uwzględnić je w zeznaniu rocznym. A co w przypadku, gdy tego nie zrobili? Czy szansa ta przepada bezpowrotnie? Absolutnie nie – jest na to rozwiązanie.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film edukacyjny: Ulgi podatkowe 2025 r.
Zapraszamy na film zawierający przegląd ulg podatkowych dostępnych dla przedsiębiorców w 2025 r.
Korekta deklaracji CIT
Podatnicy, którzy z jakichś względów nie uwzględnili ulgi podatkowej w zeznaniu rocznym, mogą tego dokonać poprzez korektę tej deklaracji. Wbrew pozorom nie jest to nic skomplikowanego, ponieważ wystarczy złożyć fiskusowi poprawioną wersję deklaracji, która uwzględni ulgę, dołączając przy tym odpowiedni załącznik CIT wykazujący odpowiednie koszty.
Korekta deklaracji nie została obarczona sztywnym terminem, co oznacza, że można ją złożyć w dowolnym momencie. Jest tylko jeden haczyk, mianowicie podatnik ma prawo do złożenia korekty deklaracji w ciągu 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (termin złożenia deklaracji). Wobec tego, jeśli termin złożenia deklaracji za 2024 rok upłynął 31 marca 2025 roku, ma on prawo złożyć korektę do końca grudnia 2030 roku. Wobec tego lepiej nie zwlekać i ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku jak najszybciej.
Wniosek nadpłatowy
Jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania podatku albo jego wysokość, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku, co jest także rekomendowane. We wniosku tym należy uzasadnić, że ulga, o którą podatnik się ubiega, mu przysługuje oraz że nie została wcześniej zwrócona w jakiejkolwiek formie. Następnie we wniosku podatnik powinien wskazać, czy ubiega się o zwrot nadpłaconego podatku, czy zaliczenie tej nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań.
Oczywiście fiskus weryfikuje sytuację podatnika i w pierwszej kolejności wynikająca nadpłata podatku zostanie z urzędu przekazana na poczet przeszłych zaległości. Jeżeli natomiast ich nie ma i podatnik nie zalega z płatnościami podatku, a także nie wskazał, że chce je przeznaczyć na poczet przyszłych zobowiązań, zwrot zostanie przekazany podatnikowi na wskazany rachunek bankowy.
Poza złożeniem korekty wymagane będzie także przekazanie do organu podatkowego dodatkowych dokumentów związanych z rozliczeniem, takich jak kalkulacja ulgi oraz dokumentacja projektowa potwierdzająca dokonanie prac/ poniesienie kosztów kwalifikujących się do ulgi.
Na etapie weryfikowania wniosku o stwierdzenie nadpłaty mogą pojawić się dodatkowe pytania od organu podatkowego. Mogą odnosić się zarówno do samej treści przedstawionej we wniosku nadpłatowym, jak i do przygotowanej kalkulacji na poczet ulgi. Organ może poprosić także o dodatkową dokumentację. Jeżeli jednak skorygowane zeznanie nie budzi wątpliwości, fiskus zwraca nadpłatę bez wydawania decyzji. W takim przypadku korekta wywołuje skutki prawne, tak jak złożenie pierwotnego zeznania.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozpatrzenie wniosku nadpłatowego przez organ powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania kompletu dokumentów. Zaś w sprawach szczególnie skomplikowanych termin ten może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy. W pozostałych przypadkach, jeżeli organ wydłuży termin, zobowiązany będzie poinformować o tym podatnika i podać przyczynę niedotrzymania terminu.
Pominięcie ulgi w zeznaniu rocznym nie determinuje braku możliwości jej późniejszego odliczenia. Należy jednak pamiętać o dokonaniu w wymaganych terminach stosownych formalności w postaci złożenia korekty zeznania i – w zależności od przypadku – czasami również złożenia wniosku o nadpłatę podatku. Warto więc nie zwlekać i zweryfikować możliwość skorzystania z ulg, a także dokonać ich odliczenia, by zmniejszyć swoje obciążenia podatkowe.
Posłuchaj