Kredyt ekologiczny to forma bezzwrotnego wsparcia dla firm, które chcą inwestować w rozwiązania przyjazne środowisku. Jego celem jest zachęcenie przedsiębiorstw do modernizacji infrastruktury w sposób zmniejszający zużycie energii. Kolejny nabór ruszy 17 czerwca 2025 r. i potrwa do 31 lipca.
 

Kto może skorzystać z kredytu ekologicznego?

Z kredytu ekologicznego mogą skorzystać zarówno mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), a także duże firmy zatrudniające do 3000 pracowników. Ważne jest, aby podmiot wnioskujący posiadał zdolność kredytową oraz planował inwestycje prowadzące do znacznej poprawy efektywności energetycznej. Kluczowym wymogiem jest redukcja zużycia energii pierwotnej o co najmniej 30% w porównaniu do obecnego zużycia.
 

Na jakie projekty można przeznaczyć kredyt ekologiczny?

Środki z kredytu ekologicznego można wykorzystać na następujące działania.

  • Modernizację posiadanych budynków: ocieplenie, wymianę okien czy drzwi, modernizację oświetlenia.
  • Wymianę maszyn i urządzeń: zakup nowoczesnych, energooszczędnych technologii zastępujących starsze, mniej efektywne rozwiązania.
  • Instalację odnawialnych źródeł energii (OZE): montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, które pozwalają na produkcję własnej, ekologicznej energii.

Wszystkie te inwestycje muszą prowadzić do wspomnianej wcześniej redukcji zużycia energii o minimum 30%.

Poziom dofinansowania dla inwestycji wynieść może od 15% do 80% w zależności m.in. od typu pomocy, rodzaju wydatku czy wielkości podmiotu wnioskującego.
 

Jakie są wymagania?

Aby ubiegać się o kredyt ekologiczny, przedsiębiorstwo musi spełnić dwa warunki.

  1. Przeprowadzić audyt energetyczny: dokument ten określi obszary wymagające poprawy oraz wskaże potencjalne oszczędności energii.
  2. Uzyskać promesę kredytu ekologicznego lub zawrzeć umowę warunkową kredytu ekologicznego z bankiem, który zawarł umowę współpracy z BGK przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

 

Kiedy można ubiegać się o wsparcie?

Ogłoszenie konkursu przewidziane jest na 22 maja 2025 r., a składanie wniosków rozpocznie się 17 czerwca i potrwa do 31 lipca 2025 r.
 

Dlaczego warto złożyć wniosek o kredyt ekologiczny?

Każdy z konkursów ogłaszanych przez BGK cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorstw, ponieważ stanowi on atrakcyjną formę finansowania dla zielonych inwestycji. W ostatnim rozstrzygniętym naborze aż 299 przedsięwzięć zostało objętych wsparciem. Średnie dofinansowanie na projekt wyniosło 2,2 mln zł.

Jeśli w przedsiębiorstwie rozważane jest podjęcie prac termomodernizacyjnych związanych z podniesieniem efektywności energetycznej, to obecny moment jest najlepszym do rozpoczęcia działań w tym kierunku. Czas pozostały do startu naboru jest optymalny do przeprowadzenia audytu energetycznego, który pozwoli na określenie działań i koniecznych do poniesienia kosztów.

Więcej informacji o kredycie ekologicznym przeczytasz tu >>
 

Masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami