25 lutego 2025 r. poznaliśmy rozstrzygnięcie Naczelnego Sądu Administracyjnego, bardzo istotne z perspektywy przedsiębiorców zwiększających zdolności produkcyjne istniejących zakładów w ramach nowej inwestycji realizowanej na podstawie decyzji o wsparciu (Polska Strefa Inwestycji – PSI). Wyrok potwierdza możliwość zaliczenia tzw. nakładów okołoprodukcyjnych (takich jak parkingi, ogrodzenia czy budynki administracyjne z pomieszczeniami socjalnymi) do kosztów kwalifikowanych nowych inwestycji.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Specjalna strefa ekonomiczna i PSI – wybrane interpretacje cz. IV​

specjalne strefy ekonomiczna

Film polecamy wszystkim, którzy są odpowiedzialni za rozliczenia podatkowe działalności strefowej. Omawiane interpretacje są pomocne w rozliczeniach niezależnie od tego czy są to specjalne strefy ekonomiczne czy Polska Strefa Inwestycji.


 
W rezultacie wyroku NSA podatnicy mogą otrzymać większą pulę limitu zwolnienia podatkowego lub też w niektórych przypadkach możliwe staje się w ogóle „wejście” do systemu PSI. W jego ramach – w zależności od lokalizacji, charakteru inwestycji i wielkości przedsiębiorcy – konieczne jest poniesienie kosztów kwalifikowanych przewyższających określoną wartość. Rozstrzygnięcie sądu może uspokoić przedsiębiorców w kontekście niedawnych wyroków NSA w podobnych sprawach.
 

Poprzednie wyroki NSA a nowe inwestycje

Dotychczas wyroki NSA pozwalały na zaliczenie tzw. nakładów okołoprodukcyjnych do kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji, ale dotyczyły one głównie tworzenia nowych zakładów. Logicznym wydawało się, że budując nowy zakład, należy zapewnić odpowiedni dojazd dla pojazdów ciężarowych oraz wymagane prawem pomieszczenia socjalne. Niestety, przedsiębiorcy przeważnie uzyskiwali pozytywne rozstrzygnięcia w tej kwestii dopiero na etapie NSA.

Równie logiczne i uzasadnione jest naszym zdaniem ponoszenie tego typu nakładów i rozpoznawanie ich jako koszt kwalifikowany w ramach projektów typu brownfield (rozbudowy istniejących zakładów). Niestety organy podatkowe często nie podzielają tego zdania, wskazując, że nakłady takie „nie wpisują się w cel nowej inwestycji jakim było zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu”.

Temat ten nabrał nowego wymiaru w świetle wyroku NSA z dnia 11 kwietnia 2024 r. (sygn. II FSK 954/21). W uzasadnieniu sąd stwierdził, że o ile w przypadku utworzenia nowego zakładu koszty związane z parkingami, ogrodzeniami czy budynkami administracyjno-socjalnymi są uzasadnione, to można by zakwestionować konieczność poniesienia takich wydatków właśnie przy rozbudowie/ zwiększaniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu.
 

Działania spółki – rozbudowa i reorganizacja zakładu

W przedmiotowym wyroku Spółka, będąca częścią międzynarodowej grupy specjalizującej się w produkcji wyrobów dla pojazdów z obszaru transportu publicznego, uzyskała decyzję o wsparciu w związku z nową inwestycją. Inwestycja ta polegała na zwiększeniu zdolności produkcyjnych istniejącego zakładu poprzez rozbudowę i reorganizację, wykorzystanie nowoczesnych technik organizacyjnych, doposażenie w dodatkowe maszyny i urządzenia oraz zwiększenie potencjału istniejącego działu badawczo-rozwojowego.

W ramach inwestycji spółka planowała ponieść następujące nakłady.

  • Na zagospodarowania terenu zakładu, w tym koszty m.in. ogrodzenia terenu; utwardzenie placu manewrowego oraz obszaru na którym będzie rozmieszczony namiot magazynowy; budowy wewnętrznych dróg na terenie Zakładu; wybudowania nowego budynku portierni; budowy parkingu dla pracowników w celu polepszenia bezpieczeństwa i warunków pracy.
  • Dotyczące środków trwałych bądź zwiększające wartość początkową środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości, związanych z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i gazowymi na terenie zakładu, w tym koszty m.in. budowy kanalizacji deszczowej; założenia nowego orurowania wodnego i instalacja nowych hydrantów; projektu i budowy nowego przyłącza gazowego.
  • Na budowę hali magazynowo-produkcyjnej oraz jej dostosowanie do potrzeb prowadzonej działalności, w tym koszty m.in. budowy hali; wyposażenia hali magazynowej w regały wysokiego składowania; reorganizacji przestrzeni w ramach istniejącej hali produkcyjnej oraz pozostałych budynków na terenie zakładu (m.in.: relokacja procesów cięcia i gięcia, spawania, klejenia oraz wykrawania, dostosowanie piętra socjalnego, rozbiórka ścian magazynowych, koszty relokacji dla optymalnego usytuowania maszyn, ulokowanie dodatkowych pomieszczeń socjalnych związanych z wymogami BHP i zwiększonym zatrudnieniem, relokacja oraz dostosowanie stanowisk montażowych).

Spółka argumentowała, że przedstawione usprawnienia znacząco zoptymalizują proces wytwórczy, prowadząc do ogólnego zwiększenia wydajności produkcyjnej zakładu. Według spółki, te zmiany miały przyczynić się do istotnej poprawy efektywności operacyjnej zakładu, umożliwiając zwiększenie skali produkcji.
 

Stanowisko organu podatkowego

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, w której zakwestionował możliwość zaliczenia części planowanych nakładów do kosztów kwalifikowanych inwestycji. Organ stwierdził, że niektóre z planowanych wydatków, takie jak budowa parkingu czy portierni, nie są bezpośrednio związane z procesem produkcyjnym i nie mogą być uznane za nakłady okołoprodukcyjne. W ocenie organu nie spełniają tym samym celu realizacji nowej inwestycji jaką było „zwiększenie mocy produkcyjnych zakładu”.
 

Stanowisko sądu

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu nie zgodził się ze stanowiskiem organu podatkowego. WSA uznał, że wszystkie planowane przez spółkę nakłady mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych inwestycji.

W swojej argumentacji zwrócił uwagę, że takie wyodrębnienie jest bezzasadne, powołując się na następujące argumenty.

  1. Inwestycja spółki stanowi odpowiedź na wzrastające zapotrzebowanie na jej produkty, co uzasadnia rozbudowę i modernizację istniejącego zakładu także o aktywa nie służące bezpośrednio procesowi produkcyjnemu.
  2. Wszystkie planowane nakłady, w tym te kwestionowane przez organ podatkowy, są ściśle powiązane z procesem produkcyjnym i przyczyniają się końcowo do zwiększenia zdolności produkcyjnych zakładu.
  3. Elementy, takie jak parking czy portiernia, choć nie są bezpośrednio związane z produkcją, są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zakładu i zapewnienia odpowiednich warunków pracy.
  4. Nakłady te wpisują się w katalog kosztów kwalifikowanych, jak określony w § 8 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 2018 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji (Dz. U. z 2018 r. poz. 1713). W tym dokumencie nie wskazano jakichkolwiek ograniczeń dla kwalifikowalności, np. w rodzaju pomieszczeń socjalnych, instalacji technicznych czy zagospodarowania terenu.

NSA zgodził się z powyższymi argumentami, uznając stanowisko spółki za prawidłowe i umożliwiając zaliczenie tzw. nakładów okołoprodukcyjnych do kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji.
 

Zdaniem eksperta

Omawiany wyrok stanowi istotny precedens na poziomie NSA dla przedsiębiorców planujących inwestycje w rozbudowę i modernizację istniejących zakładów produkcyjnych. Potwierdza on, że pojęcie „nakładów okołoprodukcyjnych" powinno być interpretowane szeroko, uwzględniając nie tylko elementy bezpośrednio związane z procesem wytwórczym, ale także infrastrukturę wspierającą, która przyczynia się do zwiększenia efektywności i zdolności produkcyjnych zakładu.

Niestety i ta tematyka wpisuje się niejako w normę funkcjonowania podatników w polskim porządku prawnym, w której dochodzi do znaczących rozbieżności między stanowiskami zajmowanymi przez organy podatkowe a sądy administracyjne.

Pomimo tego wyrok może znacząco, korzystnie wpłynąć na opłacalność inwestycji realizowanych w ramach systemu PSI, pozwalając przedsiębiorcom na uwzględnienie szerszego zakresu wydatków w kosztach kwalifikowanych. W konsekwencji, w naszej ocenie, zdecydowanie warto przeprowadzić szczegółową analizę nakładów ponoszonych w okresie realizacji inwestycji, będącej podstawą do wydania przedsiębiorcy decyzji o wsparciu. W czym chętnie jako doradcy CRIDO Państwu pomożemy.