Nowy rok przynosi nowe możliwości pozyskania dofinansowania dla firm z województwa śląskiego. W okresie od 31 marca do 27 czerwca 2025 r. planowany jest nabór wniosków na dotacje inwestycyjne dla MŚP zlokalizowanych na obszarze Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Chodzi o następujące regiony: katowicki, bielski, tyski, rybnicki, gliwicki, bytomski oraz sosnowiecki. Spodziewany budżet konkursu wynosi 200 mln PLN, a za nabór wniosków odpowiadać będzie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: Dotacje a VAT

 

Zapraszamy na film, w którym przedstawiamy najważniejsze zagadnienia dotyczące rozliczeń VAT w przypadku otrzymania dotacji.


Zgodnie ze wstępnymi założeniami konkursu 10.03 „Wsparcie MŚP na rzecz Transformacji, Typ: MEZOInwestycje”, przedsiębiorstwa MŚP (zatrudniające do 250 pracowników, wliczając podmioty powiązane) będą mogły ubiegać się o dofinansowanie wynoszące maksymalnie do 60% kosztów inwestycji. Na dotacje mogą liczyć inwestycje w:

  • rzeczowe aktywa trwałe (np. zakup maszyn i urządzeń produkcyjnych),
  • wartości niematerialne i prawne (np. systemy zarządzania produkcją),
  • roboty i materiały budowlane.

 

Rodzaje projektów do dofinansowania

Przykładowy projekt może obejmować zakup nowych maszyn produkcyjnych, a także budowę lub rozbudowę powierzchni produkcyjnej. Wspierane będą projekty inwestycyjne mające na celu:

  • zwiększenie zdolności produkcyjnych,
  • utworzenie nowego zakładu,
  • dywersyfikację działalności,
  • zasadniczą zmianę prowadzonych procesów produkcyjnych.

Tematyka projektów musi wpisywać się w co najmniej jedną z regionalnych inteligentnych specjalizacji województwa śląskiego, takich jak energetyka, ICT, medycyna, zielona gospodarka czy przemysły wschodzące (np. elektromobilność, OZE, transport, budowa maszyn). Dodatkowo, cel projektu powinien przyczyniać się do dywersyfikacji i transformacji regionu województwa śląskiego.

MEZOInwestycje – poziom dofinansowania

Minimalna kwota dofinansowania wynosi 2 mln PLN, natomiast maksymalna nie może przekroczyć 5 mln PLN. To oznacza, że maksymalne nakłady inwestycyjne muszą wynosić do 8-10 mln PLN, w zależności od wielkości przedsiębiorstwa.

Konkurs ma charakter stricte inwestycyjny i nie wymaga uzupełniania przedmiotu projektu o prace badawczo-rozwojowe. Stanowi to interesującą alternatywę dla ogólnokrajowej Ścieżki Smart dla MŚP – jej nabór potrwa od 6 maja do 26 czerwca 2025 r. – w której wymóg B+R występuje.

W przypadku zainteresowania opisanym konkursem zapraszamy do kontaktu z zespołem CRIDO. Chętnie przedstawimy więcej szczegółów oraz ocenimy Państwa projekt pod kątem kwalifikowalności do uzyskania wsparcia.