EU Funding News: zmiany we wsparciu działań B+R, polska prezydencja w UE i europejski rynek farmaceutyczny
EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.
Wsparcie B+R na poziomie unijnym – jakich zmian możemy się spodziewać
[28.11.2024] Bułgarka Ekaterina Zaharieva została mianowana nowym komisarzem ds. startupów, badań i innowacji. Podczas przesłuchania w Parlamencie Europejskim przedstawiła wizję "nowego i wzmocnionego" 10. Programu Ramowego. Komisarz obiecała jego uproszczenie, aby stał się atrakcyjniejszym dla start-upów i MŚP. Celem jest skrócenie czasu od złożenia wniosku do podpisania umowy o dotację, który obecnie wynosi prawie rok.
Zaharieva popiera propozycję grupy Heitora (Raport Grupy Wysokiego Szczebla przygotowany w ramach ewaluacji śródokresowej Horyzontu Europa pod kierunkiem Manuela Heitora) wprowadzającą zasadę "najpierw zaufaj, potem oceniaj" oraz finansowanie ryczałtowe. Od 2025 r. planuje zacząć testowanie dwuetapowego procesu aplikacyjnego, w ramach którego pierwsza faza będzie "skoncentrowana na istocie projektu", a więcej dokumentów będzie wymaganych, jeśli projekt przejdzie do drugiego etapu. Nowa komisarz popiera również ocenę metodą podwójnie ślepej próby, co ma zmniejszyć ryzyko stronniczości w ocenie projektów.
Źródło: https://sciencebusiness.net/news/new-commission-takes-reins-what-can-we-expect-rd
Polska prezydencja w UE 2025 – priorytety w ochronie zdrowia
[28.11.2024] Ministerstwo Zdrowia jako polskie priorytety w zakresie ochrony zdrowia wymienia cyfrową transformację opieki zdrowotnej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży oraz promocję zdrowia i profilaktyki chorób. Do wiodących tematów w obszarze cyfrowej transformacji opieki zdrowotnej w UE należy zapewnienie ciągłości opieki zdrowotnej w dobie cyfryzacji, w tym z uwzględnieniem problemu wykluczenia cyfrowego, a także budowanie odporności na kryzysy i wyzwania technologiczne. Polska planuje również zainicjowanie na forum UE dyskusji dotyczącej cyberbezpieczeństwa wyrobów medycznych oraz budowania współpracy państw członkowskich UE na rzecz rozwoju usług transgranicznych w e-zdrowiu.
W zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży do głównych tematów należy promocja zdrowia psychicznego w dobie rozwoju technologii cyfrowych, profilaktyka zaburzeń i chorób psychicznych dzieci i młodzieży oraz zapobieganie uzależnieniom. Natomiast działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób obejmować mają ocenę skuteczności wdrażanych w państwach UE strategii i programów profilaktyki zdrowotnej, przygotowanie katalogu dobrych praktyk i rozwiązań oraz propozycji działań na szczeblu narodowym i wspólnotowym.
W okresie polskiej prezydencji procedowana będzie rewizja legislacji farmaceutycznej, a także prawdopodobnie Critical Medicines Act oraz rewizja rozporządzeń z 2017 r. dotyczących wyrobów medycznych i wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
EFPIA publikuje raport na temat rozwoju europejskiego rynku farmaceutycznego
[13.11.2024] Raport pokazuje, że wydatki na badania i rozwój w branży farmaceutycznej w UE rosły średnio o 4,4% rocznie w latach 2010-2022 – z poziomu 27,8 mld euro do 46,2 mld euro. Dane te stanowią kolejne ostrzeżenie przed rozbieżnościami w wydatkach na badania i rozwój między UE a innymi częściami świata, ponieważ Europa nie dotrzymuje kroku wzrostowi obserwowanemu w tym sektorze w Azji i Stanach Zjednoczonych.
W tym samym okresie wzrost wydatków na badania i rozwój w USA wyniósł 5,5%, a w Chinach aż 20,7%. W ostatnich latach ta rosnąca przepaść w inwestycjach między Europą a USA oraz Chinami korelowała ze względnym spadkiem liczby europejskich nowych cząsteczek (NME) – leków z aktywnym składnikiem wprowadzanym na rynek po raz pierwszy i kluczowym dla działalności badawczo-rozwojowej. UE znalazła się za Chinami pod względem liczby odkrytych NME w 2023 roku.
Posłuchaj