EU Funding News: reforma Polityki Spójności, gonienie USA i fabryki AI
EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.
Propozycje zmian w zakresie reformy Polityki Spójności
[20.11.2024] Podczas plenarnych obrad Europejskiego Komitetu Regionów lokalni i regionalni liderzy podkreślili, że Unia Europejska potrzebuje silnej, elastycznej i zreformowanej polityki spójności, aby zwiększyć konkurencyjność i zmniejszyć nierówności regionalne. W obliczu rosnących nierówności terytorialnych oraz nowych wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym, zależnością energetyczną i zmianami demograficznymi, polityka spójności odgrywa kluczową rolę w realizacji tych postulatów.
Aby uprościć zasady polityki spójności po 2027 r., regiony i miasta wezwały do ustanowienia jednolitych ram strategicznych dla funduszy UE oraz zmniejszenia liczby instrumentów finansowania. Sprzeciwiły się także tworzeniu nowych funduszy sektorowych UE bez wyraźnej wartości dodanej do istniejących, takich jak zapowiadany fundusz na rzecz konkurencyjności. Dodatkowo apelowały o zwiększenie budżetu na współpracę terytorialną oraz poprawę współpracy transgranicznej. Ważnym postulatem było uwzględnienie zmian demograficznych jako kluczowego priorytetu w przyszłych działaniach.
Trzy największe europejskie federacje biznesu wezwały Europę do "dogonienia" USA
[22.11.2024] Niemieckie BDI, francuski Medef i włoska Confindustria przyjęły wspólne oświadczenie, w którym wezwały Europę do dogonienia gospodarki amerykańskiej. Stowarzyszenia zainspirowane raportem Mario Draghiego na temat europejskiej konkurencyjności zauważyły, że Europa ma niższe stopy wzrostu gospodarczego, mniej innowacji, wyższe ceny energii oraz mniej scale-upów niż USA. Dodatkowo odnotowano ponad dwukrotnie więcej nowych przepisów od 2014 r. oraz mniejsze wydatki na badania i rozwój (R&D) w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi.
W związku z tym trzy europejskie grupy wezwały do przeprowadzenia testu sprawdzającego zaległości. Kluczowe wyniki polityki UE powinny zostać porównane z wynikami polityki Stanów Zjednoczonych i dostosowane "w razie potrzeby".
Rozwój fabryk sztucznej inteligencji
[20.11.2024] Wielkoskalowe centra obliczeniowe w Europie Środkowej i Wschodniej przygotowują się do wykorzystania funduszy unijnych na fabryki sztucznej inteligencji. Komisja Europejska planuje otworzyć co najmniej pięć fabryk AI wspierających innowacje i rozwój tej dziedziny. Na projekt przeznaczono 2,1 mld euro oraz dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 100 mln euro na inkubację start-upów.
We wrześniu rozpoczęto nabór wniosków o ulokowanie fabryk sztucznej inteligencji. Komisja otrzymała siedem aplikacji od Finlandii, Luksemburga, Szwecji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii oraz Grecji. Zwycięskie oferty zostaną ogłoszone w grudniu. Zaproszenie do składania kolejnych aplikacji pozostaje otwarte przez cały rok kalendarzowy.
Do tej pory otrzymano aplikacje głównie od państw Europy Zachodniej, jednak partnerzy z Europy Środkowo-Wschodniej również byli aktywni. Przykładowo, fińska propozycja projektu skoncentrowana była wokół superkomputera LUMI znajdującego się Kajaani i obejmowała partnerstwo Czech, Danii, Estonii, Norwegii i Polski. Oprócz uczestnictwa projekcie LUMI Polska posiada ambicje rozwoju własnej fabryki AI w Krakowie z budżetem w wysokości prawie 27 mln euro. Ma ona powstać w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. Prace nad polskim projektem mają rozpocząć się w 2024 roku i zakończyć w 2025 roku.
Posłuchaj