EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.

 

Działania na rzecz przystępnej cenowo energii

[26.02.2025] Komisja Europejska przedstawiła plan działań mający na celu obniżenie kosztów energii dla europejskich konsumentów i przedsiębiorstw (Action Plan for Affordable Energy). Jego wdrożenie ma przynieść roczne oszczędności w wysokości 260 miliardów euro do 2040 roku. Plan ten, będący częścią Clean Industrial Deal, ma obniżyć koszty energii, przyciągnąć inwestycje i poprawić gotowość na kryzysy energetyczne.

Szacuje się, że w 2025 r. oszczędności wyniosą 45 mld euro, a do 2030 r. wzrosną do 130 mld euro rocznie. Działania obejmują obniżenie podatków na energię elektryczną, ułatwienie zmiany dostawcy, wsparcie długoterminowych umów na dostawy energii, obniżenie opłat sieciowych, promowanie efektywności energetycznej (oszczędności do 162 mld euro rocznie do 2030 r.) oraz zwiększenie kontroli nad rynkami gazu. Plan ma na celu integrację rynków energii, rozwój OZE i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw.

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_570

 

KE chce uprościć przepisy i zmniejszyć obciążenia firm

[26.02.2025] Pakiet Omnibus przedstawiony przez Komisję Europejską ma uprościć przepisy UE i zmniejszyć obciążenia administracyjne unijnych firm, m.in. w zakresie sprawozdawczości. Szacuje się, że na samej redukcji kosztów administracyjnych przedsiębiorstwa zaoszczędzą ok. 6,3 mld euro.

Celem pierwszego pakietu propozycji, tzw. Omnibus 1, jest zmniejszenie do końca mandatu obecnej KE obciążeń administracyjnych dla firm o co najmniej 25 proc., a w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw nawet o 35 proc. Zakłada on m.in. wprowadzenie zmian w zapisach dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Obowiązek raportowania dotyczył firm zatrudniających ponad 250 pracowników. Teraz CSRD miałoby być stosowane tylko do największych przedsiębiorstw, zatrudniających ponad 1000 pracowników i mających największy wpływ na ludzi i środowisko. W praktyce oznacza to wyłączenie spod dyrektywy ok. 80 proc. podlegających jej obecnie firm. Przedsiębiorstwa, które nadal będą musiały jej przestrzegać, będą robiły to w ramach uproszczonych zasad.

KE poinformowała również, że zamierza zwrócić się do państw członkowskich o odroczenie ("stop the clock") do 2028 r. wymogów sprawozdawczych dla przedsiębiorstw, które właśnie zostały objęte obowiązkiem raportowania. Pakiet Omnibus zwalnia też mniejsze firmy i importerów z tzw. granicznego podatku węglowego (CBAM). Aby pakiet mógł wejść w życie, musi dostać zgodę od Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich.

Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/KE-przedstawila-pakiet-Omnibus-Uprosci-przepisy-i-zmniejszy-obciazenia-firm-8898850.html

 

Stanowisko Critical Medicines Alliance w sprawie Critical Medicines Act

[28.02.2025] Raport CMA zwraca uwagę na nadmierną zależność UE od ograniczonej liczby lokalizacji geograficznych w zakresie dostarczania aktywnych składników farmaceutycznych (API) i surowców, erozję bazy produkcyjnej UE oraz brak konkurencyjności i inwestycji w przemyśle europejskim. W raporcie sformułowano m.in. następujące rekomendacje.

  • Stworzenie ambitnego planu inwestycyjnego na poziomie UE, wspierającego projekty integrujące różne poziomy łańcucha dostaw. Udzielane wsparcie finansowe powinno być powiązane ze zobowiązaniami beneficjentów, np. dotyczącymi priorytetowego zaopatrzenia rynku europejskiego w sytuacjach kryzysowych.
  • Utworzenie "one-stop-shop" w ramach programu UE dla produkcji API i leków podstawowych, który powinien pomóc w zapewnieniu kompleksowego przeglądu dostępnych rozwiązań i instrumentów finansowych w celu ułatwienia i przyspieszenia inwestycji.
  • Wykorzystanie STEP i oznaczenia STEP SEAL do wspierania inwestycji w krytyczne technologie i produkty w Europie, w tym leki o znaczeniu krytycznym.
  • Koordynacja publicznych narzędzi finansowania z EBI i sektorem prywatnym w celu poprawy dostępu do finansowania dla projektów o wysokim ryzyku.
  • Stworzenie zasad pomocy publicznej dedykowanych projektom w zakresie leków krytycznych, które umożliwią udzielanie zróżnicowanego wsparcia dużym przedsiębiorstwom i MŚP na projekty inwestycyjne w zakresie zdolności produkcyjnych.
  • Uruchomienie specjalnego IPCEI w konkretnych przypadkach, gdy udokumentowane dowody wskazują na znaczny potencjał wzrostu konkurencyjności dzięki innowacjom wykraczającym poza najnowocześniejsze rozwiązania.
  • Uruchomienie mechanizmu usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym (UOIG) w zakresie leków o krytycznym znaczeniu, skoordynowanych na poziomie UE w celu ograniczenia ryzyka krytycznych niedoborów.
  • Przeznaczenie przez państwa członkowskie części funduszy europejskich objętych zarządzaniem dzielonym na realizację celów Critical Medicines Act.

Źródło: https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/mex_25_646