EU Funding News: koalicja na rzecz AI, konsultacje dotyczące pomocy publicznej i unijne przepisy ws. wewnętrznego rynku energii
EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.
Koalicja na rzecz przywództwa UE w sferze AI
[10.02.2025] Ponad 60 dużych firm (m.in. Airbus, L'Oreal, Siemens) zainicjowało koalicję "EU AI Champions Initiative", aby uczynić Europę światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i uprościć europejskie regulacje. Inicjatywa została ogłoszona podczas szczytu AI w Paryżu i przedstawiona politykom (m.in. Macron, von der Leyen). Celem inicjatywy jest dialog z KE i rządami UE w celu stworzenia uproszczonych ram regulacyjnych AI, co ma odblokować potencjał Europy. Pierwsze dyskusje odbędą się niezwłocznie po prezentacji inicjatywy.
Pomoc publiczna a prawo środowiskowe UE
[7.02.2025] Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dotyczące projektu zmian w przepisach związanych z pomocą publiczną, które dotyczą kwestii sprawiedliwości w sprawach środowiskowych. Zmiany te wynikają z ustaleń Komitetu ds. Zgodności Konwencji z Aarhus z 2021 roku, które stwierdziły, że UE nie pozwala na zakwestionowanie decyzji o pomocy państwa, które naruszają prawo środowiskowe UE. Nowy mechanizm umożliwi członkom społeczeństwa wnioskowanie o przegląd decyzji Komisji w kwestiach pomocy państwa, aby ustalić, czy są one zgodne z prawem środowiskowym UE. Konsultacje potrwają do 21 marca 2025 roku, a przyjęcie zmienionych przepisów planowane jest na II kwartał 2025 roku.
Źródło: https://controllingintelligenceadventure.pl/
Polska i Węgry muszą wdrożyć unijne przepisy ws. wewnętrznego rynku energii
[12.02.2025] Komisja Europejska ponownie wezwała Polskę i Węgry do pełnego wdrożenia unijnych przepisów dotyczących wewnętrznego rynku energii elektrycznej. Termin wdrożenia minął 4 lata temu, a niedopełnienie tego obowiązku może skutkować skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE. Przepisy te regulują wytwarzanie, przesył, dystrybucję, magazynowanie i dostawy energii, a także ochronę konsumentów. Polska i Węgry mają 2 miesiące na reakcję.
Posłuchaj