EU Funding News: Europejski Fundusz Konkurencyjności, 550 mln na projekty AI i ochrona wzorów przemysłowych
EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.
Ponad 550 mln EUR na projekty w zakresie AI
[22.10.2024] Według nieoficjalnych dokumentów dotyczących programu Horyzont Europa, począwszy od 2025 r. KE planuje przeznaczyć 550 mln EUR na projekty w zakresie AI.
Dotyczyć one mają m.in.:
- utworzenia "hubu" łączącego europejskich twórców AI jako część inicjatywy GenAI4EU w celu opracowania nowatorskich zastosowań AI w 14 sektorach przemysłu (pula 3 mln EUR)
- realizacji porozumienia z Waszyngtonem w sprawie wspólnej pracy nad projektami "AI dla dobra publicznego" (9,4 mln EUR)
- projektów w zakresie systemów automatyzacji przemysłowej (85 mln EUR)
- projektów AI w sektorach farmaceutycznym i lotniczym (30 mln EUR)
- projektów w zakresie systemów "miękkiej robotyki", które mogą wykonywać wiele zmieniających się zadań (20 mln EUR)
- projektów w dziedzinie technologii kwantowych (32,5 mln EUR)
- projektów w zakresie pilotażowego dla europejskich firm telekomunikacyjnych sposobu na lepsze tworzenie "wszechobecnej siatki zasobów obliczeniowych i komunikacyjnych", od urządzeń konsumenckich po chmurę i przetwarzanie brzegowe (80 mln EUR)
- projektów w zakresie fotoniki, nowych technologii czujników dla systemów "multimodalnych" obejmujących czujniki optyczne, biomedyczne, chemiczne i inne rodzaje czujników dla opieki zdrowotnej, transportu, rolnictwa i innych gałęzi przemysłu (25 mln EUR)
Plany utworzenia Europejskiego Funduszu Konkurencyjności
[20.10.2024] Według wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej rozważana jest propozycja połączenia finansowania badań, innowacji i wydatków strategicznych w ramach Europejskiego Funduszu Konkurencyjności (ECF) w budżecie na lata 2028-2034. Plan zakłada zastąpienie wszystkich inicjatyw Horyzontu Europa i programów sektorowych jednym dużym skonsolidowanym funduszem konkurencyjności z jednolitym zbiorem zasad.
Propozycja obejmuje trzy filary:
- ECF dotyczący finansowania na poziomie UE,
- strategiczne podejście do finansowania działań zewnętrznych (Strategic Funding Approach)
- oraz jednolite plany krajowe (Single National Plans) dla państw członkowskich, które mają zastąpić wydatki na spójność, rolnictwo, rybołówstwo i zdrowie.
Eksperci uważają pomysł za obiecujący, ale wyrażają obawy dotyczące złożoności zarządzania i ryzyka stworzenia "gospodarki planowej". Reforma mogłaby usprawnić inwestycje w technologię, ale istnieją obawy o nadmierną polityzację decyzji finansowych. Propozycja ECF jest obecnie omawiana w DG ds. Budżetu, a szczegóły mają być ujawnione w połowie przyszłego roku.
Nowe zasady dotyczące ochrony wzorów przemysłowych
[10.10.2024] Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakiet legislacyjny dotyczący ochrony wzorów przemysłowych, wprowadzając istotne zmiany korzystne dla przedsiębiorców. Nowe przepisy ułatwiają rejestrację wzorów na poziomie UE i harmonizują procedury krajowe z europejskimi.
- Wprowadzono "klauzulę naprawy", która po 8-letnim okresie przejściowym zliberalizuje rynek części zamiennych.
- Zwiększono opłaty za ochronę wzorów na poziomie UE, odzwierciedlając szerszy zakres terytorialny ochrony.
- Urzędy będą miały obowiązek informować projektantów o zbliżającym się terminie wygaśnięcia praw do wzoru.
- Zakazano rejestracji elementów dziedzictwa kulturowego jako prywatnych wzorów.
- Uproszczono wymogi dotyczące przedstawiania wzorów, umożliwiając rejestrację nawet przy brakujących dokumentach, o ile reprezentacja wzoru jest wystarczająco jasna.
- Wprowadzono elastyczność w odraczaniu publikacji wzoru do 30 miesięcy.
- Wyjaśniono zasady unieważniania praw do wzorów, dając możliwość procedury administracyjnej odwołania.
- Zapewniono możliwość łączenia ochrony wzorów i praw autorskich.
Te zmiany mają na celu dostosowanie prawa do wyzwań ery cyfrowej i druku 3D z równoczesnym zapewnieniem wsparcia dla konkurencyjności i kreatywności przedsiębiorców w UE.
Raport na temat programu Horyzont Europa
[30.10.2024] Komisja Europejska wyznaczyła 15 niezależnych ekspertów ze świata nauki i biznesu (w gronie tym znalazł się Polak dr inż. Adam Piotrowski, prezes VIGO Photonics S.A. oraz doradca Sieci Badawczej Łukasiewicz) do sporządzenia raportu podsumowującego dotychczasowe działania w ramach programu Horyzont 2020, Horyzont Europa i formułującego zalecenia dotyczące jego następcy.
Wybrane rekomendacje ujęte w raporcie prezentujemy poniżej.
1. Zwiększenie budżetu następcy Horyzontu Europa do 220 mld EUR.
2. Ustanowienie jednostki eksperymentalnej w celu testowania nowych programów i instrumentów gwarantujących szybkie finansowanie.
3. Utworzenie Rady ds. Konkurencyjności Przemysłowej i Technologii w celu zwiększenia znaczenia programu ramowego dla przemysłu m.in. poprzez:
- identyfikację i monitorowanie technologii i łańcuchów wartości krytycznych dla europejskiej autonomii strategicznej i długoterminowej konkurencyjności;
- wspieranie ogólnoeuropejskich wspólnych badań, które mają wyraźną europejską wartość dodaną i nie mogą być osiągnięte przez pojedynczy kraj;
- przegląd partnerstw.
4. Opracowanie programu zamówień publicznych na innowacje w celu stymulowania szybszego zwiększania skali przez przemysł.
5. Radykalna reforma systemu składania wniosków, aby „najpierw zaufać, później ocenić” - system bardziej przyjazny dla wnioskodawców, zapewniający szybsze finansowanie.
Posłuchaj