EU Funding News to stały cykl CRIDO o najważniejszych informacjach rynkowych, prawnych i dotacyjnych z obszaru Unii Europejskiej podany w krótkiej formie. Śledź z nami najnowsze zmiany w dynamicznym otoczeniu prawnym i finansowym w Polsce i Europie.
 

Zbliża się termin publikacji Clean Industrial Deal

[9.01.2025] Clean Industrial Deal, który ma zostać opublikowany 26 lutego, będzie miał na celu wspieranie transformacji przemysłu w kierunku zrównoważonego rozwoju przy zachowaniu konkurencyjności gospodarki Unii Europejskiej. Inicjatywa ta ma uzupełniać Europejski Zielony Ład i opierać się na czterech filarach.

  1. Uproszczonym otoczeniu regulacyjnym
  2. Przyspieszonym dostępie do finansowania
  3. Podnoszeniu kwalifikacji
  4. Otwartym handlu dla odpornych łańcuchów dostaw

Poniżej przedstawiamy główne opinie i postulaty związane z Clean Industrail Deal.

  • Paweł Świeboda z EPC podkreśla potrzebę zwiększenia wysiłków w zakresie technologii energii wiatrowej, słonecznej i jądrowej, które będą kluczowe dla produkcji energii w 2050 roku.
  • Europejska Konfederacja Przemysłu Żelaza i Stali, sugeruje dodanie Europejskiego Paktu Stalowego do Clean Industrial Deal oraz proponuje rozwiązanie problemu globalnej nadwyżki mocy produkcyjnych i nieuczciwych praktyk handlowych, udoskonalenie mechanizmu (CBAM) w kontekście emisji CO2, zapewnienie dostępu do czystej energii po przystępnej cenie, wsparcie popytu na produkty ekologiczne poprzez zamówienia publiczne oraz przeznaczenie wystarczających zasobów finansowych na dekarbonizację sektora.
  • WindEurope wskazuje na konieczność elektryfikacji przemysłu stalowego i wsparcia dla energetyki wiatrowej.
  • Europejska Rada Przemysłu Chemicznego podkreśla znaczenie współpracy międzysektorowej w dekarbonizacji branż cementu i stali.
  • Europejskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii apeluje o priorytetowe traktowanie inwestycji w zieloną transformację, zwracając uwagę na brak długoterminowej strategii inwestycyjnej UE.

Źródło: https://www.euractiv.com/section/eet/special_report/new-clean-industrial-deal-will-bind-eus-industrial-climate-transformation-to-ambitious-competitiveness/

 

Bezpieczeństwo gospodarcze UE

[15.01.2025] Komisja Europejska zaleca dokonanie przeglądu inwestycji za granicą związanych z technologiami półprzewodnikowymi, kwantowymi oraz sztuczną inteligencją, które mają strategiczne znaczenie i stanowią zagrożenie wobec bezpieczeństwa gospodarczego. Producenci w ramach tego zalecenia mają przeprowadzić krytyczny przegląd transakcji od początku 2021 r. Do 30 czerwca 2026 r. każde państwo UE ma przedłożyć KE sprawozdanie z wdrażania zalecenia z wynikami przeglądu i oceny ryzyka. Komisja Europejska wyjaśniła, że kluczowe technologie i związana z nimi wiedza nie powinny trafić w niepowołane ręce.

Źródło: https://biznes.pap.pl/wiadomosci/firmy/ke-zaleca-przeglad-inwestycji-za-granica-zw-z-polprzewodnikami-ai-i-technologia

 

Założenia dotyczące 10PR

[16.01.2025] Ekaterina Zaharieva, nowa komisarz ds. start-upów, badań naukowych i innowacji, przedstawiła założenia dotyczące 10PR. Dziesiąty Program Ramowy to planowany program UE w zakresie badań naukowych i innowacji, który ma rozpocząć się w 2028 roku i kontynuować obecny program Horyzont Europa.

Dyskusje na temat struktury, priorytetów i finansowania 10PR są w toku, a udział biorą w nich rozmaici interesariusze, w tym uniwersytety, instytucje badawcze i państwa członkowskie. Ich celem jest stworzenie programu, który sprosta przyszłym wyzwaniom naukowym i technologicznym Europy.

Najważniejsze założenia dotyczące 10PR na lata 2028-2035.
1. Budżet nie będzie wynosił 220 mld euro, jak sugerowano wcześniej. Propozycja podwojenia budżetu w stosunku do "Horyzont Europa" (95 mld euro) jest nierealistyczna z powodu ograniczeń finansowych.
2. Priorytetem będzie uproszczenie programu i jego struktury.
3. Istnieje potrzeba wspierania start-upów w ich przejściu z fazy rozwoju do fazy globalnych graczy, by uniknąć "drenażu innowacji".
4. Filar 2 "Horyzont Europa", który finansuje partnerstwa publiczno-prywatne, wymaga uproszczenia, aby stał się bardziej efektywny i mniej obciążający administracyjnie.

Konkretna propozycja programu 10PR będzie gotowa po przedstawieniu przez Komisję projektu wieloletniego budżetu na lata 2028-2035, co ma nastąpić 1 lipca.

Źródło: https://sciencebusiness.net/news/eu-budget/requests-eu220b-fp10-budget-not-realistic-zaharieva-says