Dotacje na budowę instalacji do produkcji wodoru w ramach KPO
2 grudnia 2024 r. zakończyły się konsultacje dokumentacji konkursowej dla planowanego nowego programu wsparcia Budowa instalacji do produkcji wodoru RFNBO/wodoru niskoemisyjnego (w tym elektrolizerów oraz infrastruktury towarzyszącej) o łącznej mocy co najmniej 315 MW. Program ten stanowi jeden z obszarów wsparcia objętych Inwestycją B2.1.1 w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Zgodnie z zapowiedziami nabór wniosków ma rozpocząć się jeszcze w grudniu 2024 r. i trwać do lutego 2025 r.
(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)
Zobacz film: Kredyt ekologiczny – zaproszenie do kontaktu
Kredyt ekologiczny to nowy instrument w programie Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Nabór wniosków do II edycji programu rusza już do 25 lipca 2024 roku.
Wsparcie kierowane do przedsiębiorstw (duże firmy i MŚP) obejmować będzie inwestycje dotyczące budowy instalacji do produkcji wodoru RFNBO i wodoru niskoemisyjnego, w tym elektrolizery lub zestawy elektrolizerów, wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz zespołem urządzeń służących do wprowadzenia mocy.
Operatorem programu będzie Bank Gospodarstwa Krajowego na podstawie podpisanej wraz z końcem listopada umowy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Poniżej podstawiamy najważniejsze informacje o planowanym konkursie. Jednak z powodu zgłoszonych uwag na etapie konsultacji zapisy dokumentacji konkursowej mogą jeszcze ulec modyfikacjom.
Dotacje na instalacje wodorowe – najważniejsze informacje
- Minimalna moc produkcyjna instalacji (elektrolizera): co najmniej 20 MW
- Forma wsparcia: bezzwrotna dotacja
- Maksymalna wartość wnioskowanego dofinansowania: 320 mln EUR
- Maksymalny poziom dofinansowania:
- 45% kosztów kwalifikowanych w przypadku dużych przedsiębiorstw
- 55% kosztów kwalifikowanych w przypadku średnich przedsiębiorstw
- 65% kosztów kwalifikowanych w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw.
- Alokacja: 640 mln EUR
- Podpisanie umów o dofinansowanie: do 30 czerwca 2025 r.
- Maksymalny termin ukończenia realizacji przedsięwzięcia (uruchomienie instalacji do produkcji wodoru): nie później niż 31 grudnia 2033 r.
Komentarz eksperta
Planowane wsparcie inwestycji w infrastrukturę do produkcji wodoru odnawialnego i niskoemisyjnego ma na celu redukcję wykorzystania surowców kopalnych oraz obniżenie emisyjności przemysłu. Warto zwrócić uwagę na szczegółowe kryteria oceny przedsięwzięć. Jednym z istotnych kryteriów będzie pochodzenie wodoru produkowanego w instalacji będącej przedmiotem finansowania. Najwyżej punktowany będzie wyłącznie wodór RFNBO (odnawialny), a najniżej – produkcja wyłącznie wodoru niskoemisyjnego. Oceniana będzie również moc instalacji – obligatoryjne jest osiągnięcie mocy na poziomie min. 20 MW, jednak instalacje o mocy przekraczającej 70 MW będą najwyżej punktowane. Jest to związane z nadrzędnym celem programu nakierowanym na wsparcie instalacji o łącznej mocy co najmniej 315 MW.
Z uwagi na stosunkowo bliski termin zakończenia naboru (luty 2025) warto już teraz zadbać o część formalno-administracyjną przedsięwzięcia. W ramach kryteriów szczegółowych punktowane będzie m.in. przedstawienie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, prawomocnego pozwolenia na budowę, schematu instalacji, jak również dokumentów potwierdzających rzeczywiste zapotrzebowanie odbiorców wodoru (w tym listy intencyjne/ umowy na odbiór wodoru). Przedłożenie możliwie najbardziej kompleksowego zestawu dokumentów zwiększy szanse na uzyskanie dofinansowania.
Wskazany w regulaminie konkursu termin oceny wniosków to maksymalnie 90 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. W ciągu miesiąca po zakończeniu procesu oceny wymagane będzie przygotowanie przez beneficjentów dokumentów niezbędnych do podpisania umowy o dofinansowanie, by dochować wskazanego terminu granicznego (30.06.2025).
Masz pytanie lub potrzebujesz wsparcia przy składaniu wniosku? Skontaktuj się z nami>>
Posłuchaj