Listopad to dobry moment, by ponownie przyjrzeć się tematyce ulg podatkowych i zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać je w rozliczeniu podatkowym za 2024 r. Dzięki preferencjom można uzyskać wymierne oszczędności, które firmy mogą przeznaczyć na dowolny cel - kolejne projekty badawczo-rozwojowe, podwyżki dla pracowników czy nowe inwestycje i dalszy rozwój.

(Dalsza część artykułu pod materiałem wideo)


Zobacz film: B+R – ulgi podatkowe

B+R – ulgi podatkowe to film, w którym wyjaśniamy zasady uzyskiwania prawa do różnego rodzaju ulg podatkowych w przypadku prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Zapraszamy!


 
Poniżej zestawienie ważnych kwestii w zakresie ulg podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z 2024 r., o których warto pamiętać przy szykowaniu kalkulacji CIT za 2024 r.
 

Ulga B+R i Polska Strefa Inwestycji jako antidotum na podatek minimalny!

Od tego roku podatkowego podatnicy CIT oraz podatkowe grupy kapitałowe, które ponoszą stratę z działalności lub osiągają niski udział dochodów w przychodach (poniżej 2%), mogą być zobowiązani do zapłaty 10% podatku minimalnego. Taki obowiązek może dotknąć firmy prowadzące działalność inwestycyjną lub osiągające niską rentowność.

Warto jednak pamiętać, że istnieją rozwiązania pozwalające zminimalizować ten podatek. Przedsiębiorstwa korzystające z ulgi B+R oraz prowadzące działalność w ramach Polskiej Strefy Inwestycji mają możliwość pomniejszenia podatku minimalnego o koszty kwalifikowane lub przychody wynikające ze zwolnień podatkowych.

Dzięki temu podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową bądź korzystający z ulg podatkowych lub ze zwolnień strefowych mogą uniknąć nadmiernych obciążeń.
 

Zakończenie sporu w zakresie rozliczeń wynagrodzeń za usprawiedliwioną nieobecność w pracy w ramach ulgi B+R

21 lutego 2024 r. Minister Finansów wydał Interpretację Ogólną, która zakończyła wieloletni spór dotyczący możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R wynagrodzeń pracowników za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. urlop, choroba). Interpretacja ta miała przynieść podatnikom korzyści, jednak szybko pojawiły się nowe wątpliwości.
 

Nowy problem – „jak kalkulować ogólny czas pracy”

Minister Finansów stwierdził, że przy kalkulacji „ogólnego czasu pracy” należy uwzględniać również czas usprawiedliwionej nieobecności pracowników. Oznacza to, że czas, w którym pracownik nie świadczy pracy, np. podczas urlopu lub choroby, ma być wliczany do kalkulacji zaangażowania w działalność B+R w pozycji ogólnego czasu pracy (czyli w kalkulacji zaangażowania wykorzystujemy nominalny czas pracy, a nie faktyczny czas pracy). Jest to duża zmiana w stosunku do wcześniejszych interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów, które nie nakładały takiego obowiązku, a także ogólnej praktyki rynkowej.
 

Efekt? Nowe niepewności dla podatników

Chociaż Interpretacja Ogólna teoretycznie rozstrzygnęła spór w jednym temacie, stworzyła kolejne wątpliwości dotyczące tego, jak prawidłowo obliczać koszty kwalifikowane w uldze B+R. Dotychczas podatnicy opierali się na stanowiskach, które nie obejmowały usprawiedliwionych nieobecności pracowników przy obliczaniu czasu pracy i zaangażowania pracownika w działalność B+R. Nowe podejście zakłada jednak prostszą metodę kalkulacji czasu pracy (nie trzeba weryfikować czasu nieobecności, a w zasadzie odnieść się tylko do czasu nominalnego pracy w miesiącu).
 

Rozliczenie wynagrodzeń kontraktorów w uldze B+R jednak nie będzie możliwe od 2025 r.

5 kwietnia 2024 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) opublikowało projekt ustawy dotyczącej deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego, w którym pierwotnie zawarto wiele korzystnych rozwiązań dla podatników CIT. Jednym z nich miało być umożliwienie rozliczania w uldze B+R wynagrodzeń osób pracujących na podstawie kontraktów B2B czy współpracy w zakresie B+R z innymi spółkami. Wzbudziło to wielkie zainteresowanie wśród podatników już korzystających z ulgi oraz tych, którzy o niej wiedzieli, ale z niej nie korzystali z uwagi na swoją strukturę zatrudnienia (np. niektóre podmioty z branży IT, które opierają zwój model zatrudnienia o kontrakty B2B).
 

Co przyniesie przyszłość?

Chociaż początkowo planowano wprowadzenie możliwości rozliczania wynagrodzeń kontraktorów B2B w ramach ulgi B+R, ostatecznie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wycofało się z tej propozycji. Mimo to sytuacja wciąż jest dynamiczna. Zaproponowano również szereg innych zmian, które być może zostaną wprowadzone w przyszłości. Chodzi np. o odliczenie 200% kosztów osobowych w przypadku, gdy są one elementem wartości niematerialnej i prawnej. Obecnie możliwe jest odliczenie tylko 100% odpisu amortyzacyjnego od takiej wartości niematerialnej i prawnej, nawet jeżeli w jej wartości początkowej ukryte są koszty osobowe. Na bieżąco będziemy monitorować i informować o wszelkich planowanych zmianach i procesach legislacyjnych w obszarze ulg podatkowych.

Czy jesteście gotowi na te wyzwania? Zapraszamy do kontaktu, aby dowiedzieć się, jak efektywnie i bezpiecznie skorzystać z dostępnych ulg podatkowych i zoptymalizować swoje zobowiązania podatkowe.
 

Linki do pełnych artykułów

Strata podatkowa i niska rentowność to nie wyrok na podatek minimalny. Ulga B+R oraz Polska Strefa Inwestycji jako antidotum na podatek minimalny.

Ulga B+R: zakończył się spór o rozliczenie w uldze B+R wynagrodzenia za czas urlopu i choroby pracowników, a rozpoczął w zakresie kalkulacji ogólnego czasu pracy - MF rzucił podatnikom kolejne kłody pod nogi

W planach duże zmiany w uldze B+R – czy od 2025 r. będzie można rozliczać w uldze B+R wynagrodzenie z kontraktów B2B?