Patronat honorowy

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Pierwszego maja 2004 roku Polska oficjalnie dołączyła do grona państw członkowskich Unii Europejskiej. W tym samym momencie status członkowski w UE uzyskały również: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia oraz Węgry, co stanowiło największą ekspansję Unii w jej dziejach. Główne obchody miały miejsce w Dublinie, gdzie Irlandia sprawowała wtedy półroczną prezydencję w UE. Podczas ceremonii przed rezydencją prezydent Irlandii Mary McAleese, w rytm „Ody do radości” Beethovena, na maszty zawieszono flagi dwudziestu pięciu krajów Unii.

Realizacja polskich aspiracji o reintegracji z wolnym światem i definitywnym zakończeniu podziału kontynentu na antagonistyczne bloki ideologiczne i polityczne dokonała się wówczas. Jednakże, polska ścieżka ku wolności rozpoczęła się dużo wcześniej. Świadomość historycznej przynależności do Europy zawsze była obecna wśród Polaków, co nie pozwalało im zaakceptować istnienia „żelaznej kurtyny”. Powstanie ruchu „Solidarność”, będącego katalizatorem zmian w Europie Środkowo-Wschodniej, symbolizowało nie tylko opór wobec ograniczeń wolności ekonomicznej i politycznej, ale także protest przeciwko rozłamowi europejskiemu.

Partnerzy wirtualnego rajdu

Wirtualny rajd rowerowy

W tym roku mija równo 20 lat od tego historycznego wydarzenia, to zainspirowało nas do zorganizowania wirtualnego rajdu rowerowego. Chcąc symbolicznie propagować ideę wspólnoty europejskiej, łączymy Brukselę i Strasburg, serce Unii Europejskiej, z Warszawą oraz dziewięcioma innymi stolicami, które wraz z Polską przystąpiły do Unii Europejskiej.

Trasa wirtualnego rajdu: 

Długość trasy to około 12,5 tys. kilometrów. Zespół zbiera kilometry do wspólnej puli, podczas indywidualnej jazdy rowerem w terenie. Rajd potrwa 3 miesiące, od 15 kwietnia do 15 lipca 2024 r

Bruksela, Belgia ➡️ Strasburg, Francja ➡️ Valetta, Malta ➡️ Nikozja, Cypr ➡️ Lublana, Słowenia ➡️ Budapeszt, Węgry ➡️Bratysława, Słowacja➡️ Praga, Czechy➡️ Warszawa, Polska➡️ Wilno, Litwa➡️ Ryga, Łotwa ➡️Tallin, Estonia ➡️ Luksemburg, Luksemburg ➡️ Bruksela, Belgia 🏁

Mapa rajdu rowerowego CRIdo

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami

Adam Rajewski
e: adam.rajewski@crido.pl
m: +48 538 189 351

Regulamin rajdu rowerowego

Zapoznaj się z regulaminem rajdu rowerowego

Subskrybuj blogi